Svetový deň učiteľov: Mladý komik im vzdáva úctu s humorom

Ilustračná snímka.
Zdroj: shutterstoc.com/ESB Professional

Na Slovensku a v Česku ho oslavujeme 28. marca.

V utorok (5. 10.) študenti a žiaci z celého sveta oslavujú Svetový deň učiteľov. Už od nepamäti bolo povolanie učiteľov veľmi uznávané a prikladaná mu značná váha. A nie náhodou. Práve učitelia vzdelávajú a formujú budúce generácie a vštepujú im správne postoje k životu, kritické myslenie, zodpovednosť a cieľavedomosť. Na Slovensku a v Česku ho oslavujeme 28. marca, kedy si pripomíname aj narodenie Jana Amosa Komenského.

Dodnes je Jan Amos Komenský považovaný za učiteľa národov, svojím dielom, názormi a pedagogickou činnosťou sa zaradil medzi najvýznamnejšie osobnosti svetovej pedagogiky,“ uviedlo Ministerstvo školstva SR. Komenský bol nielen pedagóg, ale aj spisovateľ, filozof a teológ. Na svoju dobu bol veľmi pokrokový, apeloval na povinnú školskú dochádzku pre všetky deti bez ohľadu na ich intelekt a postavenie a tiež je autorom známych citátov, ako „opakovanie je matkou múrosti“.

Prečítajte si aj: V Pandora papers sú aj väzby na Slovensko. Spomína sa aj advokát obvinený v akcii Mýtnik

Niečo ku Dňu učiteľov

Či už medzinárodný alebo slovenský, učitelia si zaslúžia, aby sa na nich myslelo a aspoň v tieto dni si žiaci a aj ich rodičia vážili ich prácu. „Deň učiteľov sa začal v Československu oslavovať v roku 1955. Ostalo to tak aj po tom, ako v roku 1994 vyhlásila organizácia UNESCO Svetový deň učiteľov, ktorý pripadá na 5. októbra,“ vysvetlilo ministerstvo.

Prínos pedagógov je vo vzdelávacom procese a v procese rozvoja spoločnosti nenahraditeľný. Napriek tomu je postupom rokov stále menej docenený a uznávaný. Len málokto si uvedomuje, že okrem samotného vzdelávania dochádza aj k už spomínanému formovaniu a výchove novej generácie. Ide o zodpovednosť. Aj preto mnohí tvrdia, že ich práca nie je povolanie, ale poslanie. Napriek tomu sú často terčom útokov zo strany žiakov a miestami aj rodičov. K skutočnému uznaniu dochádza väčšinou až v dospelosti, najčastejšie, keď už majú vlastné deti.

Veľké zrkadlo tohto neľahkého povolania dostala spoločnosť s príchodom pandémie, kedy sa deti vzdelávali dištančne. Rodičia sa s nimi totiž museli omnoho viac učiť a venovať sa im.

Zdroj: shutterstoc.com/Pressmaster

Vnímanie učiteľov cez humor

Avšak či už vnímate ich poslanie alebo nie, niekedy nezaškodí aj mierna dávka humoru a nadhľadu. A práve preto sme do Telerána pri príležitosti Svetového dňa učiteľov pozvali mladého zabávača, Mateja Mišiaka, ktorý väčšinu svojej tvorby na sociálnej sieti venuje práve im a ich paródovaniu.

„K tvorbe vtipných videí ma dohnala sestra. Keďže som bol hyperaktívne dieťa, mal som s učiteľmi veľa skúseností. Mám ich napozeraných, ich hlášky, gestikuláciu aj zvyky, akým je napríklad štrnganie kľúčov,“ priblížil vznik svojho kanálu.

Doposiaľ ťaží prevažne zo spomienok, situácií a ľudí, ktorí v ňom najviac zarezonovali. Jednou z nich bola spolužiačka Kata, tú spomína približne v každom treťom videu. „Ona bola tiež veľmi hyperaktívna, stále niečo robila a predvádzala sa. Učitelia si potom na ňu sadli,“ spomína.

Vtipné zostrihy z jeho videí ako aj rozhovor s ním, si môžete pozrieť v nasledujúcom videu.


BRATISLAVA/Teleráno

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Deň učiteľov

Dôležité udalosti