Vedci popísali najstaršieho mäsožravého dinosaura v Británii

Ilustračné foto
Ilustračné foto Zdroj: independent.co.uk

Tvor s názvom Pendraig milnerae bol dlhý len približne jeden meter vrátane chvosta.

Britskí vedci popísali najstaršieho známeho mäsožravého dinosaura nájdeného v Spojenom kráľovstve. Informovala o tom v stredu agentúra DPA. Tvor s názvom Pendraig milnerae bol dlhý len približne jeden meter vrátane chvosta. Patril do skupiny tzv. theropodov, kam sa zaraďuje aj Tyrannosaurus rex a súčasné druhy vtákov.

Prvá časť názvu - pendraig - bolo pomenovanie draka v stredovekej waleštine. Druhá časť - milnerae - je poctou nedávno zosnulej britskej paleontologičke Angele Milnerovej (1947-2021).
Dinosaurus Pendraig milnerae žil v období neskorého triasu pred viac ako 200 miliónmi rokov. Jeho pozostatky po prvý raz objavili v dedine Pantyffynnon na juhu Walesu a vedecky popísané boli v roku 1983.

Výskumníci ho však až teraz klasifikovali ako nový druh a súčasne najstaršieho theropoda, akého doteraz objavili na území Británie. „Pendraig milnerae žil krátko po začiatku vývoja mäsožravých dinosaurov,“ povedal Stephan Spiekman, výskumník z londýnskeho Prírodopisného múzea (Natural History Museum), ktorý je jedným z autorov štúdie. Vysvetlil, že dinosaury z tejto skupiny boli - v porovnaní s neskoršími theropodmi - len malého vzrastu.

LONDÝN/TASR

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Dinosaurus

Dôležité udalosti