VIDEO: Zima sa blíži. Na Nemecko sa valí sneh, v susednom Česku už prvý napadol

Prvý sneh v Česku
Zdroj: Twitter - ČHMÚ

Prvý sneh napadol už v noci na Sněžke či Luuční Boude.

Ľadový polárny vzduch zasiahne nasledujúce dni Nemecko a susedné Česko. Nielenže prinesie mrazy, ale aj masívne sneženie. Uvádza nemecká meteorologická služba (DWD).

Prvé snehové vločky sa v Nemecku objavili už uplynulú noc. Až počas utorka však nasneží výraznejšie, v oblastiach nad 1000 metrov nad morom očakávajú 40 centimetrov snehu. Postupne sa však sneženie má presunúť aj do nižších polôh. Na prvé vločky sa majú pripraviť obyvatelia Mníchova, Kemptenu či Rosenheimenu.


Zdroj: YouTube - Yours health & Beauty

Sneh sa objaví aj na Slovensku: Rána a noci už budú mrazivé. Na Slovensku napadne aj prvý sneh

Prvý sneh už aj v Česku

O dva dni skôr ako minulý rok. Na najvyššom českom vrchu Sněžka napadol prvý sneh. Zatiaľ, čo minulý rok tam zaznamenali prvý sneh o dva dni neskôr (14.10.), roky ešte predtým býval ešte o niečo skôr. Snímky zo Sněžky si môžete pozrieť tu.

„Tohtoročné sneženie na horách je oneskorené. Podľa štatistík sa prvé snehové vločky na horách vyskytujú už na prelome septembra a októbra. Napríklad v roku 1996 sa prvá snehová prikrývka objavila už 14. septembra na Labské boude či 9. septembra 1971 na Lysej hore,“ uviedla meteorologička Dagmar Honsová pre portál novinly.cz.

Sneh sa pritom neobjaví len vo vysokých polohách. Meteorické stanice uvádzajú, že sa snehové zrážky s dažďom vyskytnú v Krkonošiach už v polohách 800 až 1000 metrov nad morom. V nasledujúcich dňoch sa má sneh objaviť aj na vrcholoch českých hôr na západe krajiny. Okrem snehových zrážok môžu obyvatelia očakávať aj studený vietor. Ľadový prúd sa tam totiž presunie z Nemecka.

Zdroj: Twiter - Český hydrometeorologický ústav

ČESKO, NEMECKO/ tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Sneženie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.