Východ Slovenska nadránom rozžiaril padajúci meteorit. Jaroslav ho zachytil na autokamere

Meteorit nad obcou Svinia, ktorý zachytil pán Jaroslav Hatala.
Zdroj: súkromný archív

Kam presne mohol dopadnúť, nevie, no nazdáva sa, že niekam na Ukrajinu.

To, čo sa podarilo zachytiť kamerou pánovi Jaroslavovi Hatalovi z Chminian, sa nestáva každý deň a takýmto záberom sa môže pochváliť málokto.

Keď išiel minulý týždeň do práce, videl zaujímavý úkaz - rozžiarenú oblohu nad obcou Svinia, okres Prešov. Všetko zachytila jeho kamera v aute.

Najskôr si myslel, že to bol blesk. V práci si prehral video a hneď sa pochválil kolegom. Tento svetelný úkaz má však svoje pomenovanie.

„Meteorit po vlete do našej atmosféry začne horieť a vytvára svetelnú stopu, ktorú nazývame meteor. Pokiaľ je ten meteor veľmi jasný, nazývame ho bolid,“ vysvetlil nám vedúci odborného oddelenia Hvezdárne a planetária v Prešove Ján Sadiv.

Padajúci meteorit videl aj jeho kolega, ktorý prišiel do práce pešo. Kam presne mohol dopadnúť, pán Hatala nevie, no nazdáva sa, že niekam na Ukrajinu.

„Nevieme, aký veľký fragment mohol dopadnúť na zem. Môže to byť od niekoľko miligramov, gramov, až po nejaký oveľa väčší kameň alebo fragment,“ doplnil astronóm. 

Vraví sa, že ak padá hviezda, máte si niečo želať. Aj keď toto nebola hviezda, pán Jaroslav nezaváhal. To, čo si prial, sa dozviete v reportáži Veroniky Kandráčovej.


PREŠOV/Veronika Kandráčová

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Prešov

Dôležité udalosti