Tvorí záhrady po celom svete. Ferdinand do nich vnáša hĺbku, dynamiku, chute a vône prírody

Súkromné záhrady - archív F. Lefflera.
Zdroj: Ferdinand Leffler

Záhrada má byť pre jej majiteľov, nie pre pohľad iných.

Je tvorcom nádherných záhrad po celom svete a to doslova. Jeho tím sa podieľal na záhradách nielen v rodnom Česku, ale aj v Afrike, Južnej Amerike, Kanade a na Kostarike. Pracovne navštívil talentovaný Ferdinand Leffler aj Slovensko, a tak sme ho privítali v našom Teleráne. Prečítajte si, ako sa tvoria jedinečné záhrady.

Záhrada

„Záhrada nemá byť niečo ohraničené trávnikom, je to obmedzujúce. Práve záhrada vám dá inú dynamiku a hĺbku, vnesie do vášho života chute a vône prírody, ktoré v dome nikdy nezažijete,“ napísal Ferdinand v jednom zo svojich príspevkov a tomu verí dodnes. Aj preto nechce, aby jeho záhrady vyzerali ako od záhradného architekta.

„Dúfam, že moje záhrady vyzerajú tak, že vlastne ani neviete, že ich robil záhradný architekt. Prídete do záhrady a vidíte, vnímate ju ako kus prírody. Práve to sa snažíme s mojim tímom vytvoriť,“ tvrdí odborník.

Neznamená to, že má vyzerať ako jeden chaos. Práve naopak. Je nutné si pred jej vytvorením všetko premyslieť, z kade dopadajú lúče a je nutný tieň, kde by mala byť lavička, ako vytvoriť súkromie alebo kde zasadiť jednotlivé kvety. Najhoršie je, ak si výstavbu záhrady nenaplánujete.

„Záhrada nie je o investovaní veľkých peňazí. Aj pre nás sú najväčšie výzvy vytvoriť luxusnú záhradu klientovi s obmedzeným rozpočtom. Rozhodli sme sa preto vzdelávať a poskytovať ľuďom odborné rady na vytvorenie dokonalej záhrady,“ vysvetľuje. Všetci klienti majú jeden cieľ, byť pod korunami stromov, byť v prírode.

Zdroj: Ferdinand Leffler

Prirodzenosť a najčastejšie omyly

A práve jeho tvorba, ale aj tvorba iných záhradných architektov čoraz viac apeluje na prirodzenosť a súznenie s prírodou. „Ide o určitú úctu k planéte. Je fantastické, že ľudia chcú mať prírodné materiály z danej lokality. Už nie je moderné prevážať niečo cez polovicu planéty,“ tvrdí.

Aj tým poukazuje na najväčšie chyby, ktorým sa ľudia dopúšťajú. Podľa Lefflera je nutné využívať lokálne materiály, skaly, rastliny a drevo. Nevadí, že pracuje a časom stratí farbu. Je to omnoho lepšie, ako keď si záhradu zaplníte umelými materiálmi, nepremyslíte ju a bude pôsobiť nekoncepčne. Taktiež nezabúdajte, že záhrada je tvorená pre vás a nie pre susedove oči či pohľad kamaráta. „Vy v nej máte tráviť čas, vy sa v nej máte cítiť dobre. Ak máte krásnu záhradu a celý rok v nej pritom v nesedíte, niečo nie je správne,“ dodáva.

Viac sa dozviete z nasledujúceho rozhovoru.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Architektúra

Dôležité udalosti