Vydražili fosíliu najväčšieho Triceratopsa. Nový majiteľ za ňu zaplatil oveľa viac, ako sa čakalo

baldwin_tvnoviny.mp4
Zdroj: TV Markíza

Vzácna fosília okamžite po nájdení vzbudila záujem svetových zberateľov.

V Paríži vydražili fosíliu dinosaura za vyše šesť a pol milióna eur. Skamenené pozostatky kostry triceratopsa kúpil anonymný americký zberateľ.

Bol to jeden z najväčších dinosaurov, aký kedy žil na našej planéte. Triceratops prezývaný aj „Veľký John“ prebýval na území dnešnej Južnej Dakoty pred viac ako 66 miliónmi rokov. Pomenovanie dostal po majiteľovi pozemku, kde našli jeho pozostatky.

Kosti tohto obrieho bylinožravca paleontológovia objavili ešte v roku 2014. Vtedy ešte netušili, že sa im podarí takmer bez porušenia odkryť 200 ďalších kostí vrátane celej lebky s rohmi. Nájdená kostra triceratopsa napokon merala dva metre a vážila vyše 700 kilogramov.

„Lebku Veľkého Johna sme porovnávali s desiatkami ďalších. Zistili sme, že táto fosília je jedinečná v tom, že ide o najväčší exemplár triceratopsa, aký kedy paleontológovia odkryli. Na kostre je veľká ryha. Vieme, že medzi triceratopsami boli bitky, no málokedy sa nám podarilo o tom nájsť aj dôkaz. Tuto to však vidíme presne. Ranu mu spôsobil nejaký menší jedinec, ktorý mu prepichol golier,“ uviedol paleontológ Iacopo Briano.

Vzácna fosília okamžite po nájdení vzbudila záujem svetových zberateľov. Dinosaurie pozostatky patria medzi najžiadanejšie na trhu, čo ženie ich cenu do astronomických výšin.

„Takéto aukcie sú veľmi ojedinelé a výnimočné. Nálezy zachovalých kostí dinosaurov sú totiž extrémne zriedkavé. Ani záujemcov nie je veľa, na tento exemplár sme ich odhadovali do desať z celého sveta,“ vysvetlil Alexandre Giquelllo z aukčného domu Drouot.

Kostru pripravovali do dražby odborníci v Taliansku. Z 200 častí mali za úlohu poskladať pravekého tvora, čo nebola ľahká úloha. Aj tento fakt zdvíhal odhadovanú cenu predaja - okolo jeden a pol milióna eur. Suma, ktorú boli záujemcovia ochotní za dinosaura zaplatiť, však predčila očakávania.

„Cena vrátane provízie je niečo vyše šesť a pol milióna eur. Výsledná suma je štyrikrát vyššia, ako sme odhadovali. Veľký John si to však zaslúži,“ dodal Giguello.

„Kostru triceratopsa bude mať zberateľ, ktorý je absolútne nadšený myšlienkou, že bude mať dinosaura u seba doma. Zamiloval sa doňho, je to história, je to výnimočný kus,“ uviedol zástupca anonymného kupca.

Vystavenú kostru bylinožravého obra teraz musia rozložiť a previezť anonymnému kupujúcemu, kde ju zasa znovu poskladajú.

Celé dnešné Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.

PARÍŽ/TV Markíza

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Dinosaurus

Dôležité udalosti