Dojímavá víťazná fotografia rozplakala svet. Zachytáva hrôzu vojny v Sýrii

Víťazná foto Siena International Photo Awards
Víťazná foto Siena International Photo Awards Zdroj: Profimedia

Otec aj syn prišli pre vojnu o končatiny, no aj tak majú úsmev na tvári, keď sú spolu.

Fotografická súťaž Siena International Photo Awards (SIPA) pozná víťazov pre rok 2021. Obzvlášť jedna víťazná snímka zaujala ľudí z celého sveta. Zachytáva otca so synom, ktorí pochádzajú zo Sýrie a obaja sa stali obeťami hroznej vojny, píše portál diyphotography.net.

Otec Munzir prišiel o nohu pri bombovom útoku. Jeho syn Mustafa sa už bez všetkých končatín narodil. Napriek nepriazni osudu sú na fotografii šťastní, pretože sú spolu a majú sa veľmi radi.

Dojímavá fotografia sýrskeho otca so synom mnohých rozplakala. Na súťaži ju ocenili ako fotografiu roka 2021. Autorom je turecký fotograf Mehmet Aslan, ktorý ju zhotovil v okrese Reyhanli v tureckej provincii na hranici so Sýriou. Snímku pomenoval „Hardship of Life“ (Ťažkosti života). Porotcovia ju vybrali z tisícok fotografií zo 163 krajín sveta.

Zdroj: Profimedia

Za fotografiou sa skrýva príbeh jednej sýrskej rodiny. Muznir prišiel o nohu vo vojne, zatiaľ čo jeho syn je následkom vojnových zločinov. Narodil sa bez končatín, pretože jeho matku zasiahol nervový plyn použitý pri útokoch v Sýrii. Mustafa bude v budúcnosti potrebovať špeciálne elektronické protézy, ktoré v Turecku nie sú dostupné a jeho rodičia by na ne peniaze aj tak nemali.

Občianska vojna v Sýrii trvá už 11 rokov. Podľa OSN počas konfliktu zahynulo okolo 400-tisíc ľudí a milióny Sýrčanov museli opustiť svoje domovy.

Všetky fotografie, ktoré porotcovia hodnotili v rôznych kategóriách, si môžete pozrieť v priloženom videu. Víťazné snímky sú vystavené v talianskej Siene.


SIENA/jh

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Súťaž

Dôležité udalosti