Sused ju presvedčil, aby kameň nevyhodila. Vykľul sa z toho diamant obrovskej hodnoty

Nájdený diamant (vpravo).
Zdroj: Facebook/Liz Valette

Experti potvrdili, že ide o veľmi vzácny kus.

Počas vypratávania domu môžete naraziť na veci, o akých sa vám ani nesnívalo. Svoje by o tom vedela povedať istá britská dôchodkyňa.

Nemenovaná sedemdesiatnička z grófstva Northumberland takmer vyhodila do koša 34-karátový diamant v hodnote zhruba dva milióny libier (v prepočte 2,37 mil. eur).

Našťastie ju sused presvedčil, aby kameň zobrala spolu s bižutériou, nech odhadnú ich cenu. Dražiteľ Mark Lane pre BBC priblížil podrobnosti.

„Tá dáma prišla s taškou plnou šperkov. Náhodou šla okolo, a tak ich tu nechala, pretože mala naplánované stretnutie,“ povedal.

Žena diamant priniesla v krabici spolu so snubnými prsteňmi a bižutériou neveľkej hodnoty. „Zbadali sme pomerne veľký drahokam, o ktorom som si spočiatku myslel, že ide o zirkóniu (lacná imitácia drahých kameňov). Ležal mi na stole dva alebo tri dni, pokiaľ som nepoužil tester na diamanty. Následne sme ho odoslali našim partnerom do Londýna a potom expertom do Belgicka,“ spresnil Lane. Tam zistili, že ide o veľmi vzácny diamant.

Dražiteľ dodal, že žena nevie, kde tento diamant získala. Často však vraj chodila do lacných obchodov, v ktorých nakupovala topánky a bižutériu. O tom, že ide kameň obrovskej hodnoty, vraj vôbec netušila.

Samotný Lane priznal, že keď zistil skutočnú cenu diamantu, bol to obrovský šok. „Stretávame sa so všetkým možným, od šperkov po výtvarné umenie a nábytok. Videl som prakticky všetko, ale za päť rokov, čo som tu, nič takéto cenné.“

Diamant uschovali v bezpečí istého londýnskeho klenotníctva až do 30. novembra, kedy by mal ísť do aukcie.

LONDÝN/tvnoviny.sk

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Diamant

Dôležité udalosti