Polárna žiara viditeľná aj zo Slovenska: Pozrite sa, kedy a odkiaľ ju budete môcť pozorovať

Ilustračná snímka.
Polárna žiara nad mestom Duluth Zdroj: Reuters

Úkaz by sa mohol objaviť už po zotmení.

Z území Česka a Slovenska už čoskoro bude možné pozorovať krásny prírodný jav. Zo soboty (30. 10.) na nedeľu budeme môcť sledovať nad hlavami polárnu žiaru. Ako pre ČT uviedol astronóm Petr Horálek zo Sliezskej univerzity v Opave, vyplýva to z informácií amerického Národného úradu pre oceán a atmosféru.

Úkaz by sa mohol objaviť už po zotmení, podmienky pre pozorovanie budú dobré. Ako uviedol Horálek, pozorovať sa vyplatí počas celej noci. Narušiť by to nemal ani Mesiac, ktorý vyjde až v druhej polovici noci.

Astronóm upozornil, že pre pozorovanie je potrebné nájsť miesto s dokonalým výhľadom k severu bez svetelného znečistenia a priebežne sledovať nejaký on-line aurorálny monitor, napríklad SolarHam.

Ako píše iMeteo, najvyššia pravdepodobnosť pozorovania polárnej žiary bude zo severu Slovenska a predovšetkým na horách v oblasti Malej a Veľkej Fatry a Vysokých či Nízkych Tatier.

Polárne žiary vznikajú vďaka interakcii nabitých častíc, ktoré putujú kontinuálne zo Slnka, s molekulami a atómami vzduchu vo vysokej atmosfére Zeme. Bežne sa vyskytujú medzi 80 až 150 kilometrami nad zemským povrchom.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Polárna žiara

Dôležité udalosti