Titul „Najlepší syr sveta“ putuje do Španielska. Vo finále tesne porazil francúzskeho konkurenta

Ilustračná snímka.
Zdroj: shutterstock/Unomos

Tradičná súťaž, podobne ako mnohé iné podujatia, mala pre pandémiu ročnú prestávku.

Titul najlahodnejšieho syra na svete tentoraz putuje do Španielska. V stredu o tom rozhodli porotcovia súťaže World Cheese Awards, ktorí vybrali víťaza spomedzi 4079 syrov pochádzajúcich zo 40 krajín z piatich kontinentov. Do finále postúpilo 16 syrov, ktoré hodnotil rovnaký počet takzvaných superporotcov, ktorí nemajú žiadne väzby na výrobcov.

Najviac bodov (103) získal jemný kozí syr s názvom Olavidia, ktorý sa predáva pod komerčným názvom Quesos y Besos (Syry a bozky). Na druhom mieste (98 bodov) skončil jemný syr s príchuťou brendy od francúzskeho výrobcu Berthaut.

Britský porotca Jason Hinds, ktorý víťazný produkt prezentoval pred ostatnými kolegami, si syr Olavidia nevedel vynachváliť. „Bohatá, poddajná a zároveň krémová textúra. Chutí vyvážene a príjemne. Normálne by som si ho zobral aj do postele,“ uviedol s úškrnom porotca. Pre výrobcu víťazného syra ide o veľký úspech. Malá firma sídliaca v meste Jaen má iba 6 zamestnancov, no teraz má veľkú príležitosť na expanziu.

Tradičná súťaž, podobne ako mnohé iné podujatia, mala pre pandémiu ročnú prestávku. Porotcovia sa tentoraz zišli v španielskom Oviede a diváci mohli sledovať ich hodnotenie prostredníctvom živého prenosu na YouTube.

V roku 2019 sa z titulu prvýkrát tešil syr zo Severnej Ameriky. Porotcov v talianskom Bergame vtedy najviac oslovil organický modrý syr Rogue River Blue.

 

OVIEDO/kc

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Súťaž

Dôležité udalosti