Greenfilming: Ak chceme mať zelenú planétu, musíme ekologicky aj nakrúcať

Ilustračná snímka
Zdroj: shutterstoc.com/gnepphoto

Uhlíkovú stopu tvorí pri výrobe filmov a seriálov najmä doprava.

Greenfilming je pojem, ktorý zatiaľ veľmi nepoznáme. Vo filmoch či v predstavách vidíme zákulisie televízie a filmu ako niečo, kde pobehujú vystresovaní ľudia, pijú kávu z plastových pohárikov a nedbajú na nejaké idey zero waste či ekologickej udržateľnosti. Opak je však pravdou.

Ak chceme mať zelenú planétu, musíme mať aj zelenú televíziu. Aj preto sa mediálna skupina CME (vlastník TV Markíza) začala zaujímať o zníženie uhlíkovej stopy pri výrobách. Ako to funguje v praxi sme zisťovali v rozhovore s Hanou de Goeij, riaditeľkou udržateľnej výroby a obsahu.

Čo je greenfilming

Cieľ je jasný, znížiť uhlíkovú stopu pri natáčaní filmov aj seriálov, ale aj priamo v deji. „Zo štatistík vyplýva, že najväčšiu časť, až 50 percent uhlíkovej stopy, tvorí pri výrobe doprava. Práve preto sa omnoho precíznejšie musí aktuálne plánovať transport. Snažíme sa skrátiť prejazdy, čo najviac ľudí zviesť jedným autom a zvažujeme kde a kedy budeme natáčať. Nejde len o ekologické kroky, ale aj ekonomické,“ uviedla de Goeij.

Prečítajte si aj: V Alpách už snežia nanoplasty. Dostali sa tam z týchto európskych miest

Tam to však nekončí. Pri výrobách sa spotrebuje veľa energie, je nutné preto zvážiť výber batérií, svetiel, na aké elektrické siete sa napoja či aký materiál a dekoráciu použijú. „Nad všetkým sa zamýšľame a uvažujeme, ako sa to dá spraviť inak. Kulisy sa dajú odpredať alebo opätovne použiť,“ vysvetľuje.

Pri greenfilmingu sa nahradí jednorazový príbor kovovým. Plastové poháre keramickými hrnčekmi a namiesto balíkov s plastovými fľašami je každému na pľaci ponúknutá fľaša na pitie s menovkou, ktorú si nosia so sebou či termohrnček.

Týka sa to však aj obsahu. „Greenfilming nezavádzame len na aktuálne správanie a našu tvorbu. Snažíme sa aj inšpirovať divákov k šetrnému správaniu k prírode a prostrediu, v ktorom žijú,“ uviedla riaditeľka.

Akú víziu má ešte skupina CME v súvislosti s greenfilmingom, sa dozviete v nasledujúcom rozhovore.


BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zero waste

Dôležité udalosti