Cestovali časom. Dva diamantové náramky Márie Antoinetty vydražili za dvojnásobok očakávanej ceny

Dva diamantové náramky kedysi vlastnila francúzska kráľovná Mária Antoinetta.
Zdroj: TASR/Martial Trezzini/Keystone via AP

Ich novým majiteľom sa stal anonymný kupca, ktorý sa na aukcii zúčastnil telefonicky.

Za viac než osem miliónov dolárov vydražili vo Švajčiarsku dva diamantové náramky, ktoré kedysi vlastnila francúzska kráľovná Mária Antoinetta. Ich novým majiteľom sa stal anonymný kupca, ktorý sa na aukcii zúčastnil telefonicky, informovala v stredu stanica BBC.

Panovníčka poslala šperky do úschovy predtým, ako ju počas Veľkej francúzskej revolúcie popravili na gilotíne. Oba náramky boli prepašované z krajiny a zostali v jej rodine viac ako 200 rokov.

Bolo to po prvýkrát, čo sa tieto náramky zložené zo 112 brúsených diamantov dostali do dražby. Predali sa za viac ako dvojnásobok očakávanej sumy.

„Tieto náramky cestovali časom, aby vyrozprávali príbeh najdôležitejšej éry francúzskej histórie s jej pôvabom, slávou a drámou,“ uviedol predseda európskej pobočky aukčného domu Christie's Francois Curiel.

Mária Antoinetta sa narodila v roku 1755 v Rakúsku, ako 15-ročná sa stala manželkou francúzskeho následníka trónu, budúceho kráľa Ľudovíta XVI. Na popravisku skončila v roku 1793, niekoľko mesiacov po svojom manželovi.

Z väzenia stihla poslať list, v ktorom uviedla, aby sa drevená truhlica s jej šperkami dostala do bezpečia. Jej pozostalá dcéra Mária Terézia Bourbonská dostala klenoty po svojom príchode do Rakúska, spresnil aukčný dom.

ZURICH/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti