Kozmická loď Crew Dragon odštartovala k vesmírnej stanici ISS

Kozmická loď Crew Dragon odštartovala k vesmírnej stanici ISS.
Zdroj: TASR/AP Photo/John Raoux

Dopraví tam novú posádku.

Kozmická loď Crew Dragon spoločnosti SpaceX odštartovala v stredu o 21.03 h miestneho času (štvrtok 03.03 SEČ) z Kennedyho vesmírneho strediska na Floride k Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS), kam dopraví novú posádku SpaceX Crew-3 v zložení Raja Chari, Thomas Marshburn, Kayla Barronová (všetci USA) a Matthias Maurer (Nemecko). Informoval o tom americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA), ktorý udalosť streamoval naživo, píšu svetové tlačové agentúry.

Kozmická loď Crew Dragon Endurance by sa mala pripojiť k ISS v piatok o 01.10 h SEČ. Posádka má na ISS pracovať do apríla 2022. Kozmická loď mala pôvodne k ISS odštartovať 31. októbra, no štart pre počasie posunuli o tri dni. Neskôr štart znovu posunuli z dôvodu zdravotných problémov jedného z členov posádky.

Ako uvádza AFP, astronauti budú na ISS vykonávať rôzne experimenty. Pôjde napríklad o experiment spočívajúci v pestovaní rastlín vo vesmíre bez pôdy alebo iných rastových médií. Okrem toho sa tiež pokúsia v mikrogravitácii vyrobiť optické vlákna, ktoré by podľa záverov z niektorých predchádzajúcich výskumov mohli byť kvalitnejšie ako tie, ktoré sa vyrábajú na Zemi.

Spomínaná štvorica astronautov vystrieda na ISS posádku SpaceX Crew-2 v zložení Megan McArthurová, Shane Kimbrough (obaja z USA), Thomas Pesquet (Francúzsko) a Akihiko Hošide (Japonsko), ktorá vo vesmírnej kapsule Crew Dragon úspešne pristála v pondelok približne o 22.30 h miestneho času (utorok 04.30 SEČ) na mori v Mexickom zálive. Posádka SpaceX Crew-2 na ISS strávila dovedna 199 dní.

MYS CANAVERAL/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Crew dragon

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.