Na svete nie je nikto iný ako on. Chlapec svojím narodením prekonal svetový rekord

Curtis Means svojím narodením prekonal svetový rekord
Curtis Means svojím narodením prekonal svetový rekord Zdroj: TASR/AP

Narodil sa v prvom dni 22. týždňa tehotenstva.

Do Guinnessovej knihy rekordov zapísali chlapca z amerického štátu Alabama, ktorý sa narodil v prvom dni 22. týždňa tehotenstva a pri pôrode vážil len necelých 500 gramov.

Curtis Means sa tak oficiálne stal držiteľom rekordu ako dieťa, ktoré prežilo narodenie v najranejšom štádiu tehotenstva, informovala agentúra AP.

Chlapec sa narodil 5. júla 2020 v univerzitnej nemocnici v meste Birmingham spolu so svojím dvojčaťom, ktoré však napokon neprežilo. Pri pôrode, ku ktorému došlo 132 dní pred riadnym termínom, vážil Curtis iba 420 gramov. Dnes má 16 mesiacov a teší sa dobrému zdraviu.

Doterajší zápis v knihe Guinnessovových svetových rekordov patril inému americkému chlapcovi, Richardovi Hutchinsonovi z Wisconsinu, ktorý sa narodil v júni 2020 po 21 týždňoch a dvoch dňoch tehotenstva. Curtis Means ho teda predbehol len o jediný deň.

Zdroj: TASR/AP

Curtisov ošetrujúci lekár Brian Sims pripomenul, že zo štatistického hľadiska nemajú takto extrémne predčasne narodené deti v podstate žiadnu šancu na prežitie. Curtis Means to však za pomoci lekárov dokázal a postupne zosilnel natoľko, že ho mohli po 275 dňoch strávených v nemocnici prepustiť domov. V nemocnici ho špeciálni terapeuti naučili používať ústa a prijímať potravu.

Kvôli svojmu extrémne predčasnému narodeniu stále potrebuje hadičku na kŕmenie a doplnkový prísun kyslíka. Avšak vzhľadom na to, ako predčasne sa narodil, je v dobrom zdravotnom stave.


„Nevieme, čo má budúcnosť pre Curtisa nachystané, keďže na svete nie je nikto taký ako on. Keď sa narodil, začal písať svoj vlastný príbeh, ktorý budú čítať a študovať mnohí. Dúfajme, že tento príbeh pomôže zlepšiť starostlivosť o predčasne narodené deti na celom svete," uviedol Brian Sims.

Plod sa považuje za plne vyvinutý po 40 týždňoch tehotenstva. Curtisová matka však začala rodiť fakticky už v polovici tehotenstva.

BIRMINGHAM/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.