Kozmická loď Crew Dragon sa pripojila k vesmírnej stanici ISS

Kozmická loď Crew Dragon sa pripojila k vesmírnej stanici ISS.
Zdroj: TASR/AP Photo/John Raoux

Astronauti budú počas šiestich mesiacov na ISS vykonávať rôzne experimenty.

Štvorčlenná medzinárodná posádka astronautov dorazila vo štvrtok po približne 20 hodinách na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS). Potvrdil to vo štvrtok americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA), informovali agentúry AFP a DPA.

Kozmická loď Crew Dragon Endeavour dopravila na ISS posádku v zložení Raja Chari, Thomas Marshburn, Kayla Barronová (všetci USA) a Matthias Maurer (Nemecko). Smerom k ISS odštartovali v stredu o 21.03 h miestneho času (štvrtok 03.03 SEČ) z Kennedyho vesmírneho strediska na Floride.

Kozmická loď Crew Dragon Endurance sa k ISS pripojila vo štvrtok okolo 19.10 h (piatok 01.10 h SEČ). Posádka má na ISS pracovať do apríla 2022. Kozmická loď mala pôvodne k ISS odštartovať 31. októbra, no štart pre počasie posunuli o tri dni. Neskôr štart znovu posunuli z dôvodu zdravotných problémov jedného z členov posádky.


Astronauti budú počas šiestich mesiacov na ISS vykonávať rôzne experimenty. Pôjde napríklad o experiment spočívajúci v pestovaní rastlín vo vesmíre bez pôdy alebo iných rastových médií. Okrem toho sa tiež pokúsia v mikrogravitácii vyrobiť optické vlákna, ktoré by podľa záverov z niektorých predchádzajúcich výskumov mohli byť kvalitnejšie ako tie, ktoré sa vyrábajú na Zemi.

Spomínaná štvorica astronautov vystriedala na ISS posádku SpaceX Crew-2 v zložení Megan McArthurová, Shane Kimbrough (obaja z USA), Thomas Pesquet (Francúzsko) a Akihiko Hošide (Japonsko), ktorá vo vesmírnej kapsule Crew Dragon úspešne pristála v pondelok približne o 22.30 h miestneho času (utorok 04.30 SEČ) na mori v Mexickom zálive. Posádka SpaceX Crew-2 na ISS strávila dovedna 199 dní.

WASHINGTON/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Crew dragon

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.