Zaujímavosti

Expedícia hlási veľký úspech: Pri Antarktíde objavili vrak Endurance, jednej z najslávnejších lodí histórie

Expedícia hlási veľký úspech: Pri Antarktíde objavili vrak Endurance, jednej z najslávnejších lodí histórie
Objavili vrak legendárnej lode Endurance. Zdroj: Reuters

Vrak lode sa nachádzal v hĺbke približne tri kilometre vo Weddelovom mori.

Výskumná expedícia objavila počas uplynulého víkendu pri pobreží Antarktídy vrak lode anglicko-írskeho polárneho bádateľa Ernesta Shackletona, ktorá sa potopila v roku 1915. TASR informuje na základe stredajších správ agentúry AFP a stanice BBC.

Vrak lode Endurance (vytrvalosť) sa nachádzal v hĺbke približne tri kilometre vo Weddelovom mori pri pobreží Antarktídy. Objavili ho v sobotu 5. marca. Hoci ležal na dne mora viac ako 100 rokov, bol podľa BBC s pomerne dobrom stave.

Projekt, ktorého cieľom bolo nájsť stratenú loď, organizovala nadácia Falklands Maritime Heritage Trust. Použila na to ľadoborec Agulhas II. Vedúci tejto expedície, polárny geograf John Shears, objavenie vraku označil za "neuveriteľný úspech".

​​Ďalší člen tejto expedície, britský podmorský archeológ Mensun Bound, nález označil za jeden z najlepšie vyzerajúcich lodných vrakov, aké kedy videl. Shackleton chcel ako prvý prejsť naprieč Antarktídou, od Weddellovho mora cez južný pól k Rossovmu moru. Shackletonova výprava sa dala na cestu z Británie v auguste 1914. Jeho loď Enterprise však v novembri 1915 uviazla medzi ľadovými kryhami, ktoré rozdrvili jej trup. Po potopení lode zostalo 28 mužov izolovaných na plávajúcej ľadovej kryhe stovky kilometrov od pevniny - bez komunikačných prostriedkov a s iba obmedzeným množstvom zásob.

Pomocou troch záchranných člnov muži putovali najprv cez morský ľad a potom po otvorenej vode, napokon sa dostali na Sloní ostrov. Odtiaľ Shackleton spolu s piatimi ďalšími členmi výpravy na jednom zo záchranných člnov preplával cez búrlivé more na 1400 kilometrov vzdialený ostrov Južná Georgia.
Na tamojšej veľrybárskej základni získal pomoc. Všetkých zvyšných členov výpravy sa podarilo zachrániť koncom augusta 1916.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.