Zaujímavosti

Šokujúce výsledky štúdie: Viete, o koľko minút, hodín či dní, nám závislosti skracujú život?

fajcenie.jpg
Zdroj: Shutterstock.com

Cigagrety, alkohol, ale aj tvrdé drogy nám vezmú aj niekoľko rokov života. Presné počty nájdete v článku. Pomôže nám tento zodvihnutý prst?

„Jedna cigaretka predsa nemôže uškodiť!" Koľkokrát ste si toto povedali? A koľkí z vás ste ju nazvali „zdravotnou"? Podľa novej štúdie a výpočtov nám cigareta skráti život o 14 minút. Ak pravidelne vyfajčíte balenie cigariet denne, strácate aj desať rokov života.

Horšie sú však na tom tí, ktorí holdujú alkoholu či tvrdým drogám. Výsledky prieskumu sa objavili na stránke Treatment4addiction a tiež na webe britského DailyMail.co.uk.

Zdroj: DailyMail

Stránka Treatment4addiction tvrdí, že ľudia závislí od metanfetamínu sa v priemere dožívajú len 38 rokov. Rovnako je to so „závislákmi" od heroínu. Kokaín skracuje život o oveľa viac.

Pri jeho pravidelnom užívaní stratia narkomani aj 34 rokov. Jedna dávka sa rovná piatim hodinám. Údaje pochádzajú z oficiálnych zdrojov amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb.

Podobný výskum robili aj v anglickom Bristole. Keď výsledky porovnali, takmer sa zhodovali. Vedci však upozorňujú, že výsledky sa týkajú najmä chronických fajčiarov a alkoholikov, ktorí užívajú návykové látky od mladého veku a dlhodobo. Pri výpočte zohľadnili aj to, ako dlho človek drogu užíval a ukazovatele o priemernej dĺžke života. 
LONDÝN / DailyMail / K.Konkoľ

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.