Zaujímavosti

Pozor na pokladničné bločky! Pre naše telo môžu byť nebezpečné

shutterstock_12393982.jpg
Zdroj: shuterstock.com

Najnovšia štúdia ukázala, že doklad z registračnej pokladne obsahuje nebezpečnú chemickú látku. Tá sa pridáva aj do plastov.

Najnovšia štúdia ukázala, že doklad z registračnej pokladne, laicky bloček, môže byť pre naše telo škodlivý. Podľa výskumníkov obsahuje nebezpečnú látku Bisfenol A.

Táto chemická zlúčenia sa používa aj pri výrobe plastov. U dospelých zvyšuje riziko rakoviny, obezity a cukrovky. Deťom údajne znižuje imunitu. Ženám môže spôsobiť rakovinu prsníka a mužom úbytok spermií.

„Papier, ktorý sa používa na bločky, je pre nás nebezpečný, pretože s ním prichádzame do kontaktu takmer každý deň. Neuvedomujeme si, že ak bloček chytíme, ruky by sme mali ihneď umyť. Ak tak neurobíme a rukami chytáme jedlo, do tela sa nám dostáva Bisfenol A," uviedla asistentka profesorky biológie Julia Tylorová z Univerzity v Missouri.

Asistentka Tylorová ďalej uvádza, že kontakt s bločkami by sme mali obmedziť na minimum. Podľa štúdie totiž spôsobuje rad ochorení, ktoré vyššie uvádzame.

Najnovšiu štúdiu z 22. októbra uverejnili v časopise Plos One. Vedci pre výskum zobrali ľuďom, ktorí prichádzali do kontaktu s bločkami, krv aj moč. Výsledky ukázali, že dotyční mali v tele látku Bisfenol A.

USA/cbsnews, zv

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.