Zaujímavosti

S hlavou v oblakoch. Takto by sme mali lietať o desať rokov

lietadlo.png

Nápad s odstránením okien v lietadle bol ale výsledkom uvažovania, ako znížiť hmotnosť lietadla.

Onedlho by mali steny v lietadla nahradiť OLED obrazovky napojené na kamery umiestnené na stroji. Cestujúci by si tak mali vychutnať výhľad na vzdušný priestor, v ktorom letia. Koncept je dielom Teesside so sídlom v Centre for Process Inovation (CPI). Obrazovky tiež umožňujú prístup k internetu. 

Zrealizovanie tohto nápadu by malo ďalšiu výhodu. Nápad s odstránením okien v lietadle bol ale výsledkom uvažovania, ako znížiť hmotnosť lietadla. Už len znížením o jedno percento sa na palive usporí 0,75 percenta. Znížia sa tak náklady leteckých spoločností a tiež aj pasažierov.

Má to ale háčik. OLED obrazovky sú citlivé na vlhkosť a zvyčajne sú uzavreté v nepružnom skle, hlavne v mobilných telefónoch a televízoroch. Kľúčové teda je, aby sa elektronické spoločnosti ujali výroby obrazoviek vhodných pre lietadlá.

Čo je OLED?

OLED sú zariadenia v pevnej fáze, tvorené z tenkej vrstvy organických molekúl, ktoré vytvárajú svetlo pri privedení elektriny. OLED môžu poskytovať jasnejšie, ostrejšie zobrazenie na elektronických zariadenia a využívať menej energie než konvenčné svietiace diódy (LED), alebo displeje tekutých kryštálov (LCD) požívané dnes.USA/ nt

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.