Zaujímavosti

Nová forma cestovania! Dopravný prostriedok ovládate mozgom

Monocykel ovládaný impulzami z mozgu
Monocykel ovládaný impulzami z mozgu Zdroj: cycoped.com

Vývojár sa inšpiroval vznášadlom z rozprávky Wall-E.

Pamätáte si samostatne poháňané vznášadlá, na ktorých sa presúvali ľudia v rozprávke Wall-E? Presne tými sa inšpiroval mladý vynálezca z britského mesta Birmingham. Vytvoril monocykel, ktorý poháňajú signály z mozgu.

Monocykel si spárujete s aplikáciou v smartfóne a špeciálnymi okuliarmi. Práve okuliare zachytávajú impulzy z mozgu človeka a posielajú ich do aplikácie, ktorá ovláda monocykel. Dopravný prostriedok vymyslel iba 24-ročný Pretom Chakraborty.

Signály sa do aplikácie dostávajú cez Bluetooth a premieňajú sa na príkazy, vrátane pridávania a spomaľovania. Zmenu smeru môžete ovládať aj nakláňaním vozidla na stranu - podobne ako v segwayoch.

„Pôvodná myšlienka prišla po tom, ako som v roku 2008 videl film Wall-E, kde sa ľudia premiestňovali vznášadlami, ktoré ovládali mozgom," povedal nezávislý dizajnér. „Chcel som vytvoriť stroj, ktorý spotrebuje minimum energie," dodal.

Zdroj: YouTube.com

Dopravný prostriedok dostal meno Cycoped, váži asi 25 kíl a dosahuje maximálnu rýchlosť 25 km/h. Na jedno nabitie prejde vzdialenosť približne 28 kilometrov. Autor navyše vytvoril okuliare, ktoré detekujú riziko impulzov z iných častí užívateľovho mozgu.

„Je to ešte stále novinka. V súčasnosti neexistuje žiaden zákaz na jeho používanie v cestnej premávke. Neustále pracujem na nových technológiách, aby sa čo najskôr dostal na trh," prezradil Pretom. Na Cycopede pracoval osemnásť mesiacov. Počas vývoja skončil aj v nemocnici. Zlomil si totiž obidve zápästia.


BIRMINGHAM/DAILYMAIL.co.uk, pt

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti