Zaujímavosti

Turistov z celého sveta láka kostolík, kde v laviciach sedia "duchovia"

Do lavíc namontovali sochy pripomínajúce duchov
Do lavíc namontovali sochy pripomínajúce duchov Zdroj: facebook.com

Stal sa pútnickým miestom. Navštevujú ho turisti z Paraguaja, Austrálie, či Brazílie.

Schátraný kostolík sv. Juraja v obci Luková v severnej časti českého okresu Plzeň sa stal atrakciou vďaka práci študenta Jakuba Hadravu. Do lavíc kostola umiestnil sadrové sochy pripomínajúce duchov, ktoré lákajú na toto odľahlé miesto stovky návštevníkov z celého sveta. Informoval o tom dnes spravodajský server iDNES.cz.

Ešte donedávna bol kostolík v Lukovej vzácnym, ale opusteným a neznámym miestom. V súčasnosti tam prichádzajú turisti z Paraguaja, Brazílie či Austrálie. Záujem vyvoláva 32 sôch, ktoré ako školskú bakalársku prácu vytvoril plzenský študent z fakulty umenia a dizajnu Jakub Hadrava.

Pamiatka má teraz väčšiu šancu na záchranu, takže študenta za jeho dielo miestni obyvatelia chvália. Od roku 2013 do nej zavítalo 2 700 ľudí zo všetkých kútov sveta - z Nemecka, Južnej Ameriky i severnej Európy. Tento rok už prišlo 2 100 ľudí a na daroch sa vyzbieralo okolo 100-tisíc českých korún. Peniaze idú cirkvi, ktorej kostolík patrí a ktorá ho dá opraviť, píše webové vydanie denníka Mladá fronta DNES.

Sochy znázorňujú veriacich: buď postávajú medzi lavicami, alebo v nich aj sedia. Návštevníci ich však prekrstili na duchov. "Nebol to pôvodný zámer, ale ľudia ich tak nazvali," vysvetlil autor diela Hadrava. Jeho cieľom bolo vrátiť miestu dôstojnosť a pritiahnuť tam aspoň niekoľko ľudí, ale taký veľký rozruch nečakal.

Petr Koukal, ktorý zariaďuje prehliadky kostolíka a "duchov", potvrdil jeho slová: "Mysleli sme si, že to nejakých návštevníkov priláka, ale že sa z toho stane púťové miesto, to asi prekvapilo všetkých."


LUKOVÁ/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti