Zaujímavosti

Zo starej opachy luxusný projekt! Viete si predstaviť život v starej elektrárni?

Zo starej elektrárne vznikne luxusná štvrť
Zo starej elektrárne vznikne luxusná štvrť Zdroj: dailymail.co.uk

V Londýne vzniká okolo starej elektrárne luxusná štvrť. Bývať tam bude aj Sting.

Na stenách obrovské dosky a luxusný talianský nábytok. Stropy v úprave Art Deco aby odrážali svetlá z dlhého radu ozdobných svetiel tak, aby dodávali priestoru zlatý lesk.

Parkety majú taký jemný reliéf, že ostrí chlapi, ktorí tu kedysi pracovali nosili papuče, aby ich nepoškodili. Toto nie je opis chrámu a ani pevnosť pre boháčov. Je to stará, opustená elektráreň na juhu Londýna. Viac ako pol storočia slúžila ako totem národnej sily a ambícií. Palác energie, ktorý zásoboval elektrinou polovicu domácností v hlavnom meste Británie. Koncom sedemdesiatych rokov ju nahradili lacnejšie a ekologickejšie formy získavania energie a preto ju v roku 1983 natrvalo zatvorili.

Zdroj: shuterstock.com

Elektráreň Battersea sa však už začala meniť. London Power Company - firma, ktorá elektráreň prevádzkovala - sa rozhodla nešetriť a najať tých najlepších architektov. Ich úlohou bolo vytvoriť zo škaredej a opustenej budovy miesto, ktorého sa už obyvatelia nebudú báť. Tridsaťročné smutné obdobie tejto elektrárne sa však už nadobro končí. Okolo obrovských komínov industriálnej relikvie sa už naplno pracuje.

Reinkarnácia síce ponesie slovo elektráreň v názve, elektrinu však už vyrábať nebude. Malajzijsky koncern v jej okolí vybuduje 3992 apartmánov, tri hotely a viac ako 250 obchodov, reštaurácií a kaviarní. Nezabudli ani na zeleň, park pri rieke bude mať asi šesť árov. Pribudne aj vlastná stanica metra na severnej linke.

Zdroj: dailymail.co.uk

Tretina bytov v prvej a druhej fáze je už predaná. Ceny sa pohybujú od 480-tisíc eur za jednoizbový byt až po necelých 13 miliónov za penthouse. V týchto dňoch už spúšťajú predaj tretej etapy. Ak chcete bývať v susedstve speváka Stinga, alebo herečky Trudy Styler, mali by ste zvažovať kúpu.

Zdroj: dailymail.co.uk

Byty, ktoré sa do predaja dostali koncom októbra majú oceľovo-sklenený dizajn a navrhol ich vedúci architekt celého projektu.


LONDÝN/DAILYMAIL.co.uk, pt

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.