Zaujímavosti

Tieto domy v katalógu tak ľahko nenájdete! Dokázali by ste v nich bývať?

Domček naruby v Poľsku
Domček naruby v Poľsku Zdroj: Shutterstock.com

Moderná architektúra ponúka niekoľko netradičných projektov. Prinášame vám päť z nich.

Geniálni inžinieri a blázniví majitelia domov privádzajú architektúru do nových, neprebádaných výšin. Prinášame päť domov, ktoré sa odkláňajú od bežných štandardov.

Habitat 67

Apartmány, ktoré na prvý pohľad pripomínajú skladačku lego sa nachádzajú v kanadskom Montreale. Nemajú tradičnú vertikálnu konštrukciu, namiesto nej ponúkajú obyvateľom otvorený priestor a každý byt má vlastnú terasu.

Zdroj: Shutterstock.com

Kijk-Kubus House

Život v naklonenom dome je oveľa jednoduchší, než sa zdá. Pokojne si to overte u obyvateľov projektu Kijk-Kubus. Architekti navrhli byty pod uhlom 45 stupňov a uložili ich tak, aby tri steny smerovali nadol a zvyšné tri k oblohe. Každý dom má tri podlažia. Vrchná izba má pyramídový tvar.

Zdroj: Shutterstock.com

Upside-Down House

Dom hore nohami majú u našich severných susedov. Na prvý pohľad vyzerá úplne nezmyselne, ale práve to bola myšlienka filantropa a dizajnéra Daniela Czapiewského. Nestabilnú konštrukciu postavili ako spoločenský komentár komunistickej éry.

Zdroj: Shutterstock.com

Krivý domček

Iba pár kilometrov od poľského prístavného mesta Gdansk , v mestečku Sopot stojí domček, ktorý asi navrhovali bez použitia pravítka. Je totiž úplne krivý. Postavili ho v roku 2004 a v súčasnosti sa v ňom nachádza obchodné centrum.

Zdroj: Shutterstock.com

Wozoco

Holanďania majú tiež projekt, ktorý na prvý pohľad nepodlieha gravitácií. Holandské zákony požadujú od architektov, aby projektované domy poskytovali obyvateľom dostatok denného svetla. Architekti však na tento zákon zabudli. Vyriešili to naozaj svojsky, zo severnej strany doslova vysunuli trinásť bytov .

Zdroj: Profimedia.sk

SVET/POPULARMECHANICS.com, pt

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti