Zaujímavosti

Nová kniha tvrdí: Ježiš bol ženatý a mal dvoch synov!

posledna vecera.jpg
Zdroj: Profimedia.sk

Samozrejme, že kniha má už teraz mnoho odporcov a jej autori sa budú musieť veľmi snažiť, aby presvedčili verejnosť o svojej pravde.

Vzal si Ježiš Kristus Máriu Magdalénu a mal s ňou deti? Ak si myslíte, že tento príbeh nájdete len v beletrii ako napríklad v knihe Da Vincoho kód od Dana Browna z roku 2003, mýlite sa. S touto teóriou prichádzajú vo svojej novej knihe The Lost Gospel aj dvaja autori, ktorí sa odvolávajú na rukopis napísaný Ježišovým najbližším nasledovníkom. Ten mal byť prítomný aj pri jeho ukrižovaní, pohrebe a objave Kristovho prázdneho hrobu. Rukopis rozpráva príbeh o Ježišovom sobáši a jeho dvoch synoch.

Klebety o romantickom vzťahu Ježiša a Márie Magdalény sú tu už stáročia. Objavili sa aj v 50-tych rokoch v knihe The Last Temptation of Christ, kde si mal Ježiš vziať Máriu Magdalénu po tom, ako ho sňali z kríža. Knihou sa inšpiroval aj režisér Martin Scorsese v roku 1988.

Nová kniha sa teda odvoláva na rukopis, ktorého pôvod siaha do roku 570 nášho letopočtu. Je písaný v aramejčine na pergamene zo zvieracej kože. Nachádzal sa v knižnici Britského múzea a pôvodne ho kúpili v roku 1847 od predajcu, ktorý tvrdil, že ho získal zo starovekého kláštora Svätého Makariusa v Egypte.

Bližšie sa naň pozreli izraelsko-kanadský filmár Simcha Jakobovici a Barrie Wilson, profesor náboženských štúdií v Toronte. Študovali ho šesť rokov a sú presvedčení o tom, že našli chýbajúce piate evanjelium zo štyroch, ktoré rozprávajú o živote Ježiša Krista a napísali ich  Matúš, Marek, Lukáš a Ján v prvom storočí nášho letopočtu.

Objavený rukopis má 29 kapitol a je to kópia originálu z prvého storočia. Vrhá tak na isté časti Biblie iné svetlo. Obaja muži budú prezentovať svoje výsledky na konferencii v Britskej knižnici tento týždeň. Príbeh lásky Ježiša a Márie Magdalény mal byť v rukopise zakódovaný v príbehu Jozefa a Aseneth. Svadobná hostina trvala sedem dní. Z ich zväzku mali vzísť synovia Menaše a Efraim. 

Toto evanjelium sa malo záhadne "stratiť" a bolo zašifrované. Má byť dielom prenasledovaných kresťanov. Bolo to v čase, kedy vtedajší rímsky cisár Konštantín - prvý kresťanský cisár - nariadil, že musia byť zničené všetky ostatné evanjeliá a ponechať sa mali len tie od Matúša, Mareka, Lukáša a Jána. Niektoré stránky objaveného rukopisu sú dokonca cenzurované.

Zdroj: Profimedia.sk

Napriek tomu, že sa museli ostatné evanjeliá zničiť, zvesti o romantickom vzťahu Ježiša a Márie Magdalény sa šírili ďalej až dodnes. Napríklad v roku 1213 uvádza kronika obyvateľov južného Francúzska v Béziers, že štyri roky predtým upálili niekoľko obyvateľov za škandalózne tvrdenia, že Ježiš a Mária boli milenci.

Pôvodný príbeh o tom, ako Ježiš zachránil Máriu Magdalénu pred ukameňovaním za to, že bola prostitútka už mnohí zavrhli. Aj harvardská profesorka Karen L. King tvrdí, že našla papyrus, na ktorom stojí v egyptskom jazyku: " A Ježiš im povedal: "Moja žena..."".

Jacobovici verí, že jeho "stratené" evanjelium podporuje teóriu profesorky. "Ježiš je v evanjeliách prezývaný rabín. A aj podľa dnešných zákonov, aby mal rabín svoj zbor a kongregáciu, musí byť ženatý. Aby bol vzorom pre svoje zhromaždenie," hovorí.

Za vzťahom Ježiša a Márie Magdalény stojí aj anglikánska cirkev, ktorá tvrdí, že dôkazom je aj príbeh, ako Mária Magdaléna po ukrižovaní umývala a pomazala Ježišovo telo. To ženy robiť nemohli, len ak šlo o manželku.

Autori majú pochopiteľne mnoho odporcov a budú mať ešte čo robiť, aby o svojej teórii presvedčili verejnosť.

KANADA/ VEĽKÁ BRITÁNIA / nt

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.