Zaujímavosti

Máte iPhone? Pozor na falošnú aplikáciu

iPhone - ilustračná snímka.
Zdroj: pocketnow.com

Odborníci upozorňujú, že v smartfónoch je veľká bezpečnostná diera.

V operačnom systéme iOS, ktorým spoločnosť Apple osadzuje telefóny iPhone a tablety iPad, je skrytá chyba.

Tá väčšinu týchto prístrojov vystavuje riziku kybernetického útoku zvonku. Informovala o tom spoločnosť pre počítačovú bezpečnosť FireEye, na ktorej správu upozornila agentúra Reuters, píše tn.cz.

Výskumníci firmy zistili, že do prístrojov spoločnosti Apple sa môže dostať nástroj možného útoku po stiahnutí falošnej aplikácie, ktorá má rovnaké identifikačné znaky ako aplikácia Applu. FireEye uviedla, že firmu Apple na túto poruchu upozornila už v júli.

Závada vraj umožňuje hackerom získať prístup do iPhonov a iPadov a dostať sa k citlivým údajom užívateľov. Falošná aplikácia je vraj schopná nahradiť pravé programy, ktoré si užívatelia stiahli z App Store, oficiálnej internetovej predajne Applu, vrátane softvéru pre elektronickú poštu a internetové bankovníctvo. Túto techniku firma pomenovala "Masque Attack".

"Je to veľmi silná zraniteľnosť a je ľahké ju využiť," povedal agentúre Reuters výskumník FireEye Tao Wei. Podľa neho sa o tomto probléme začalo na špecializovaných weboch diskutovať v októbri. Zástupcovia Applu sa zatiaľ k správe nevyjadrili.

Wei uviedol, že FireEye sa rozhodla problém zverejniť po tom, čo firma Palo Alto Networks minulý týždeň odhalila prvé organizované pokusy o využitie chyby v iOS. Objavila sa nová skupina útočných programov zvaných WireLurker, ktoré prenikajú do iOS pre mobilné prístroje aj do osobných počítačov Mac od Applu. Wei sa domnieva, že takýchto programov sa objaví viac.

Apple je poprednou svetovou technologickou spoločnosťou. Jej populárne prístroje iPhone a iPad jej zabezpečili pozíciu najhodnotnejšou verejne obchodovanou spoločnosťou sveta.

BRATISLAVA, tn.cz

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti