Zaujímavosti

Prelomová liečba rakoviny: Marshallovi (30) pomohol vírus HIV

10712776_10152658702121131_6053279530101484104_n.jpg

Manžel a otec malého Kezmana bol jedným z 30 účastníkov pokusnej štúdie. Rakovinu mu diagnostikovali ešte v roku 2012, teraz však prišla fascinujúca liečba.

Marshallovi Jensenovi (30) diagnostikovali akútnu lymfoblastickú leukémiu ešte v roku 2012. Lekári strávili posledné dva roky hľadaním účinnej liečby. Záchrana prišla až pri novom experimente génovej terapie.

Experti označili výsledky liečby za fenomenálne a prelomové. Podobne by sa mohli liečiť aj iné formy rakoviny.

Manžel a otec malého Kezmana bol jedným z 30 účastníkov pokusnej štúdie. Lekári im najprv odobrali milióny bielych krviniek T-lymfocytov. Následne im do tela vpustili "skrotený" HIV vírus, aby preprogramoval imunitný systém. V organizme sa tak vytvorili nové T-lymfocyty, ktoré zaútočili na zhubné bunky. Marshalovi a ďalším 23 pacientom sa zmiernili až vymizli príznaky zákernej choroby.


Prepojenie leukémie a HIV vírusu prvýkrát objavili v roku 2006, kedy HIV pozitívnemu mužovi Timothymu Woodovi diagnostikovali akútnu myeloidnú leukémiu. Po transplantácii kostnej drene od darcu so vzácnou genetickou mutáciou jeho rakovina aj HIV zmizli. Odvtedy doktor June s jeho tímom pozorne pracuje na vývoji HIV založenom na liečbu leukémie.

Experti v Amerike označili výsledky liečby za fenomenálne a prelomové. Dúfajú, že podobne by sa mohla liečiť rakovina prsníka i prostaty.

PENNSYLVANIA/md

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.