Zaujímavosti

V Holandsku majú prvý cyklistický chodník na solárnu energiu

solaroad1_zps24631b86.jpg

Ide o ekologickú vychytávku holandskom meste Krommenie, neďaleko od Amsterdamu. Chodník je zatiaľ dlhý iba 100 metrov, v blízkej budúcnosti sa ho ale chystajú predĺžiť.

Holandské mestečko Krommenie sa môže pochváliť veľkou ekologickou vychytávkou. Kompetentní tento projekt nazývajú prvým solárne napájaným cyklistickým chodníkom na svete. Zatiaľ je dlhý iba 100 metrov, ale v blízkej budúcnosti chystajú jeho ďalšie predĺženie. Na povrchu sa nachádzajú solárne články, ktoré pokrýva tvrdené sklo.

Solárny chodník dostal názov SolaRoad a môže sa tiež dokonca pochváliť špeciálne upraveným povrchom dielcov, ktoré sa zaslúžia o to, že cyklisti si budú môcť vychutnať hladkú a plynulú jazdu. Pomocou solárnej energie sa vraj budú môcť napájať aj okolité pouličné osvetlenie, semafory, alebo napríklad aj elektrické autá a celé domácnosti.

Jedným z veľkých problémov takéhoto typu solárneho chodníka však môže byť jeho vysoká obstarávacia cena. Len za tento už investori "vysolili" približne tri milióny eur. Našťastie za realizáciou stojí vlády, spolupráca súkromného sektoru a obce.


KROMMENIE/Huffingtonpost, md
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

TOP ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Dôležité udalosti