Zaujímavosti

Po eufórii prichádza sklamanie. Sonda možno onedlho zomrie

Sonda Philae.
Sonda Philae. Zdroj: TASR/AP

Vedci sa pokúsia o odvážny „skok", aby mala sonda prístup k slnečnému žiareniu.

Tím vesmírnej agentúry čelí zúfalému boju o čas. Vedci potvrdili, že sonda Philae pristála na kométe 67P iba s dvoma nohami na povrchu. Jedna noha trčí do vesmíru. Presnú polohu modulu ešte nemajú potvrdenú, myslia si však, že pristála v jaskyni, alebo na mieste, kde je len málo slnečného žiarenia. Slnko je však v pre solárny modul veľmi dôležité, bez neho sa čoskoro vypne.

Na tlačovej konferencii tím oznámil, že sa pokúsia o odvážny „skok", aby všetky končatiny sondy dostali pevne na povrch. Je však možné, že sonda na to nebude mať počas najbližších mesiacov dostatok energie. Philae sa začne opäť dobíjať v čase, keď sa kométa priblíži bližšie k slnku. Znamená to, že sa sonda bude musieť na pár mesiacov vypnúť.

S obmedzeným prístupom k slnečnému žiareniu a batériou nabitou už len na 24 hodín fungovania sa teraz musia vedci pokúsiť získať údaje zo sondy predtým ako zomrie. Alebo nájsť spôsob ako dobiť solárne panely a udržať Philoe pri živote.

Sonda pristála na povrchu v stredu o 15:30. Odrazila sa a dopadla na svoju aktuálnu polohu, ktorá je vzdialená asi 600 metrov od plánovaného miesta dopadu. Vedci sa pokúsia dostať sondu na miesto, kde bude mať lepší prístup k slnečnému žiareniu. Bez neho nemôže využívať svoje systémy a nedokáže skúmať povrch kométy.

„Na záberoch vidno, že Philae skončilo pri skale. Objavili sa aj špekulácie, že sme skončili v priekope. Pravdu povediac, nemáme ani tušenie, pretože sme ešte nevideli všetky fotografie," povedal šéf misie Paolo Ferri. „Musíme zistiť v akom uhle sonda skončila a tikajú nám hodiny, aby sme zistili všetky potrebné informácie," dodal.

Osem z desiatich inštrumentov na palube zbierajú údaje, ale solárne panely sú pravdepodobne poškodené po dramatickom pristátí. Sonda dopadla na povrch v stredu okolo 15:30 a dvakrát sa odrazila. Prvýkrát do výšky asi jedného kilometra, druhýkrát do oveľa menšej výšky. Vedci opísali povrch kométy ako „trampolínu". Povrch je pokrytý jemným prachom, na ktorom je pristávanie naozaj komplikované.

BERLÍN/DAILYMAIL.co.uk, pt

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.