Zaujímavosti

Netradičná mapa: Svet podľa "druhých" jazykov

Mapa sveta podľa druhého najpoužívanejšieho jazyka
Mapa sveta podľa druhého najpoužívanejšieho jazyka Zdroj: movehub.com

Portál movehub.com pripravil podrobnú mapu. Pri jej tvorbe využili údaje zo CIA.

Pravdepodobne nikoho neprekvapí, že druhý najpoužívanejší jazyk v Kanade je Francúžština. Vedeli ste však, že v Nemecku je druhý najpoužívanejší turecký jazyk? MoveHub vytvoril zaujímavú a veľmi nápomocnú mapu, ktorá ukazuje druhé najpoužívanejšie jazyky v jednotlivých krajinách.

Európa

Po rozpade Česko-Slovenska by človek očakával, že v Česku bude najpoužívanejším jazykom slovenčina a na Slovensku naopak čeština. Slovenčina naozaj v Česku je druhým najpoužívanejším jazykom. U nás však vyhrala maďarčina. Vo Veľkej Británii je zas po angličite najviac používaná poľština.A očakávali by ste, že v Rakúsku a Nemecku je druhý najpoužívanejší turecký jazyk?

Zdroj: movehub.com

Severná Amerika

V Severnej Amerike nevzniklo žiadne prekvapenie. V Kanade sú predsa dva úradné jazyky - angličtina a francúzština. A francúzsky jazyk je naozaj aj druhý najpoužívanejší jazyk v tejto krajine.
V USA by možno človek čakal aj poľštinu, ale určite nikoho neprekvapí fakt, že druhým najčastejším jazykom v tejto krajine bude španielčina. V Mexiku je na druhom mieste jazyk nahuatl, ktorým hovoria nahauské etniká. Najznámejším sú Aztékovia.

Zdroj: movehub.com

Stredná Amerika

O niečo pestrejšie sú krajiny Strednej Ameriky. Angličtinou sa určite dohovoríte v Portoriku, Kostarike a v Paname. Guatemala hlási druhý najpoužívanejší jazyk nahuatl.

Zdroj: movehub.com

Južná Amerika

Južná Amerika má pestré zastúpenie druhých jazykov. V Brazílií je druhá najpoužívanejšia španielčina, v Argentíne taliansky jazyk a v Chile Angličtina. V Paraguaji sa určite dohovoríte portugalsky.

Zdroj: movehub.com

Afrika

Európania cestujú na sever Afriky často a radi. Možno aj to spôsobilo, že sa na druhé miesta týchto krajín dostali európske jazyky. Egypt a Sudán používa angličtinu, Tunisko a Maroko pre zmenu francúzsky jazyk. Druhý najpoužívanejší v Líbyi je taliansky jazyk.

Zdroj: movehub.com

Ázia

Ak sa od základnej školy učíte anglicky a máte pocit, že ste v nej celkom zdatní, pokojne sa vyberte do Indonézie či Vietnamu. Práve v týchto krajinách je totiž práve Angličtina hneď za úradným jazykom. V Japonsku skončila na druhom mieste kórejčina a v Austrálií mandarínska čínština.

Zdroj: movehub.com

SVET/MOVEHUB.com, pt

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti