Zaujímavosti

Moderátor v rádiu urazil monarchu. Dostal päť rokov basy

Cenzúra (ilustračné foto)
Cenzúra (ilustračné foto) Zdroj: Shutterstock.com

K deliktu sa priznal a dostal miernejší trest. Hrozilo mu až desať rokov natvrdo.

Moderátor internetového rádia v Thajsku to prepískol. Obsah jeho programu totiž urazil monarchu krajiny a ten ho zažaloval. Hrozilo mu desaťročné väzenie, nakoniec pôjde do basy len na päť rokov. K deliktu sa totiž priznal.

Súd uznal Kathavuta Bunpitaka vinným z porušenia thajského zákona o urážke majestátu, ktorý trestá ľudí za hanobenie či urážanie monarchu a za vyhrážky monarchii. Ide o prvý rozsudok za urážku majestátu, ktorý vyniesol vojenský súd, informovala právnička Sasinan Thamnithinanová. Kathavut podľa nej zverejnil svoje vyjadrenia na svojej webovej stránke v marci.

Thajská vláda dnes navyše schválila zákon, ktorý obmedzuje verejné zhromaždenia. Politické demonštrácie totiž v minulosti viedli k násilnostiam a často paralyzovali Bangkok. Nový zákon vyžaduje, aby organizátori protestu informovali o jeho konaní minimálne deň vopred. Ak si však chcete v Thajsku zaprotestovať, nemôžete svoj transparent rozložiť pred úradom vlády, ministerstvami a ani na letisku či stanici.

V Thajsku aktuálne platí stanné právo, na základe neho sú akékoľvek politické zhromaždenia piatich a viac ľudí zakázané. Zákon však ešte musí schváliť parlament dosadený armádou. Až potom nadobudne platnosť.

BANGKOK/TASR, pt

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti