Zaujímavosti

Vedci už skúmajú záhadné krátery na Sibíri. Máme sa začať báť?

Vedci začali skúmať záhadné krátery.
Zdroj: YouTube

Experti sa vydali na výpravu k najväčšej zo záhadných dier.

Záhadné krátery na Sibíri, ktoré sa objavili v krajine na niekoľkých miestach počas tohtoročnej jari a leta, už sú pod drobnohľadom odborníkov. Prvýkrát sa na lanách spustili do týchto tajuplných dier, píše tn.cz.

https://www.youtube.com/watch?v=UG5y_4hrIFoExperti z Ruského centra arktického prieskumu sa vydali na výpravu k najväčšej zo záhadných dier. Nikto totiž nebol zatiaľ schopný vierohodne vysvetliť, o čo ide. Okamžite však popreli špekulácie o tom, že by diery vznikli mimozemskou aktivitou.

"Zobrali sme veľa vzoriek a urobili potrebné merania. Teraz musíme všetky údaje spracovať," povedal denníku The Siberian Times riaditeľ centra Vladimir Puškarev. Teórií o ich vzniku je hneď niekoľko. Objavili sa špekulácie o podzemnom výbuchu plynu, inokedy sa zase vedcom nezdalo, že by takto pravidelný útvar mal byť výtvorom prírody.

Zatiaľ však krátery nepredstavujú žiadne väčšie nebezpečenstvo ani v globále, ani pre miestnych obyvateľov. "Musíme ich dôkladne preštudovať, aby sme sa uistili o ich podstate a nemuseli sa ich báť," dodáva Puškarev.

SIBÍR/tn.cz

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti