Zaujímavosti

Firefox skončil s Googlom. Bude mať nový vyhľadávač

Firefox čoskoro dostane nový štandardný vyhľadávač
Firefox čoskoro dostane nový štandardný vyhľadávač Zdroj: Shutterstock.com

Zmluva so spoločnosťou Google vypršala a Mozilla sa rozhodla vyskúšať aj ďalšie alternatívy.

Spoločnosti Mozilla a Yahoo sa dohodli na päťročnom strategickom partnerstve. Yahoo sa tak už v decembri stane štandardným vyhľadávacím programom v rámci internetového prehliadača Firefox. Finančné podrobnosti zmluvy nie sú známe. Informoval o tom denník Handelsblatt.

Šéf Mozilly Chris Beard vysvetlil, že zmluva so spoločnosťou Google medzičasom vypršala a jeho spoločnosť využila možnosť vyskúšať aj ďalšie alternatívy, napríklad v Rusku sa štandardným vyhľadávačom stane Yandex. Beard zároveň zdôraznil, že používatelia si budú môcť aj naďalej zvoliť iný vyhľadávač.

Z hľadiska Mozilly ide o výraznú zmenu, nakoľko s Google spolupracoval od roku 2004 a veľká časť príjmov pochádzala práve z tohto partnerstva. Novej šéfke Yahoo Marisse Mayerovej sa podaril veľký úlovok, ktorý by mohol upadajúcemu vyhľadávaču nájsť nových používateľov. Trhové podiely Yahoo v USA v poslednom období medziročne klesli zo 6,1 na 5,6 %, kým Google od roku 2010 stúpa a medzičasom získal viac než 70 % trhu.

S problémami zápasí aj Firefox, ktorého podiel na tvrdo konkurenčnom trhu internetových prehliadačov v USA v októbri dosiahol len 14 %. Naproti tomu Google Chrome má podiel 21 % a trhovou jednotkou je Internet Explorer s podielom 58 %.

SAN FRANCISCO/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti