Zaujímavosti

Dôchodkyňa išla na drevo. Odrezala od internetu dva štáty

Optický kábel (ilustračná fotografia)
Optický kábel (ilustračná fotografia) Zdroj: Profimedia.sk

Incident ukázal krehkosť internetovej infraštruktúry v niektorých častiach sveta.

Sedemdesiatpäťročná dôchodkyňa prerezala ručnou pílou optický kábel. Od internetu tak odpojila celé Arménsko, časť Gruzínska a malú časť Azerbajdžanu. „Išla som len na drevo. Neviem čo je internet," bránila sa na polícií. V skutočnosti však išla hľadať kovy do zberu.

Incident ukázal krehkosť internetovej infraštruktúry v niektorých častiach sveta. Stačilo prerezať jediný optický kábel a bez konektivity boli traja hlavní poskytovatelia internetu v Arménsku. Výpadok zasiahol 90% arménskych užívateľov internetu a trval niekoľko hodín.

Nehoda spôsobila výpadky aj v Gruzínsku a v malej miere Azerbajdžan. V týchto štátoch však majú rozvinutejšiu infraštruktúru vďaka ktorej nedošlo k celkovému výpadku. Dôchodkyňa Hajan Šakarianová sa k činu priznala. Kábel prerušila pri hľadaní kovov, ktoré chcela predať v zberni. Hrozia jej až tri roky za mrežami za poškodzovanie cudzej veci.

„Nerozumiem ako sa tej dáme podarilo kábel nájsť a poškodiť. Má robustnú ochranu a podobné prípady sú extrémne vzácne," uviedol zástupca majiteľa optického káblu, spoločnosti Georgian Railway Telecom.

BAKU/IDNES.cz, pt

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti