Zaujímavosti

V Japonsku testujú najrýchlejší vlak na svete

Najrýchlejší vlak na svete dosahuje rýchlosť 500 km/h
Najrýchlejší vlak na svete dosahuje rýchlosť 500 km/h Zdroj: Profimedia.sk

Dosahuje rýchlosť 500 km/h. Trasu z Bratislavy do Popradu by zvládol za 40 minút.

V Japonsku úspešne testovali najrýchlejší vlak. Sto pasažierov si tak vychutnalo cestovanie rýchlosťou 500 km/h na trase v prefektúre Yamanashi. Testovacia jazda sa konala na približne 50-kilometrovej trati medzi mestami Uenohara a Fuefuki.

„Počas jazdy som cítila ľahkosť, ako keď sa moje telo vznáša pri štarte lietadla," povedala 62-ročná milovníčka vlakov Muramsa Hiroshi. Najrýchlejší vlak využíva technológiu Maglev. Silné magnety ho udržujú nad traťou, čo mu umožňuje dosiahnuť rýchlosť viac ako 500 km/h. Nový najrýchlejší vlak je raz taký rýchly ako aktuálne japonské rýchlovlaky. Tie momentálne dosahujú rýchlosť približne 300 km/h.

„Až keď sme prekonali rýchlosť 400 km/h som pocítil, že sedím v magleve. Ako keby moje telo odrazu vážilo viac. Závrate sa prejavili až keď som z vlaku vystúpil," povedal 80-ročný Kametani Koshiro, ktorý sa na vlaku previezol so svojou manželkou.

„Prihlásil som svojho synovca, pretože je obrovským fanúšikom vlakovej dopravy. Teraz som však viac nadšený ako on," povedal ďalší cestujúci.

Spoločnosť, ktorá nový rýchlovlak prevádzkuje, spustila testovací týždeň. Prihlásilo sa 300-tisíc ľudí z ktorých vyžrebovali 2400 šťastlivcov. Rýchlovlak by mal jazdiť na linke medzi Tokiom a mestom Nagoya najneskôr v roku 2027. Aktuálne rýchlovlaky zvládnu túto 350 kilometrov dlhú trasu približne za tri hodiny. Nový vlak ju zvládne približne za 40 minút.

https://www.youtube.com/watch?v=3Kv-p6WU7Bk


FUEFUKI/RT.com, pt

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.