Zaujímavosti

Čo môže za to, že sa jazero mení na želé?

želé.jpg

Veľkým rizikom je aj upchávanie filtrov, pretože mnohé z týchto jazier prispievajú k zásobovaniu pitnou vodou.

V kanadských jazerách prebieha podľa vedcov akási bitka medzi dvomi druhmi planktónu. Vplyvom kyslých dažďov a znečistenia však dochádza k premnoženiu planktónu Holopedium, ktorý mení vodu na želé. Vedci varujú aj pred možným vplyvom na pitnú vodu.

Obnovenie prostredia môže trvať tisícky rokov

Tým, že vo vode sa nachádza čoraz menej vápnika, žičia podmienky viac Holopediu a populácia Daphnie klesá. Vedci pozorujú nárast populácie Holopedia posledných 30 rokov a od roku 1980 sa ich počet dokonca zdvojnásobil.

Spoluautor štúdie Andrew Tanentzap tvrdí, že v rámci výskumu zistili pokles vápnika v 20 percentách vodných systémov. To by mohlo spôsobiť problém, pretože Holopedium sa stále rozširuje a upcháva filtračné systémy. Úbytkom živín v potravinovom reťazci môže dôjsť aj k poškodeniu populácie rýb.

„Môže to trvať tisíce rokov, kým sa jazero vráti k historickým koncentráciám vápnika vo vode," povedal Andrew Tanentzap. Ďalším rizikom je podľa vedcov aj upchávanie filtrov, pretože mnohé z týchto jazier prispievajú k zásobovaniu pitnou vodou.

ONTARIO/rt.com, md

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti