Zaujímavosti

Slovensko má ďalší unikát! Dubový háj zaujíma vedcov z celého sveta

Dubový háj zaujíma vedcov z celého sveta.
Zdroj: TV Markíza,

Oblasť starých stromov neďaleko Dobrej Nivy je miestom ako z iného sveta.

Je jedinečný a popri tom skoro nikto o ňom nevie. Dubový háj, ktorý u nás nemá konkurenciu. Oblasť starých stromov Gavurky neďaleko Dobrej Nivy pri Zvolene je miestom ako z iného sveta.

Plocha veľká ako 120 futbalových ihrísk a na nej 600 impozantných dubov. V takomto rozsahu určite už niečo podobné na Slovensku nenájdeme. Bizarné tvary až 400 ročných stromov sú ako z rozprávky. Toto miesto má svoju jedinečnú atmosféru.

Kedysi slúžilo ako pasienkový les pre dobytok. Čaro hája ale poznali aj ľudia z dediny. Na konci školského roka tu dokonca robili majálesy. „Hrala hudba, rodičia priniesli občerstvenie a týmto spôsobom sa ľudia zabávali," povedal obyvateľ Dobrej Nivy Ján Paulíny.

Rozsiahly areál si po roku 1968 potichu zabrali sovietske vojská. Ľudia sa to dozvedeli až od prvého hubára, ktorý narazil na po zuby ozbrojeného vojaka. Po cudzích vojakoch tu dodnes ostal vyrytý nápis. Staré opustené duby sú zároveň rajom pre hmyz. Objavili tu už mnoho vzácnych chrobákov. Tiché miesto ako z iného sveta srší výnimočnosťou. „Máme ho za rohom. Málokto o ňom pritom vie a zo zahraničia sem chodia vedci, ktorí toto územie považujú za úplne fantastické," povedal botanik Peter Potocký.


DOBRÁ NIVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.