Zaujímavosti

Na ISS dorazila návšteva. Takto vyzeralo zvítanie

Na ISS dorazila návsteva.
Na ISS dorazila návsteva Zdroj: Reuters

Trojica kozmonautov strávi v kozme 169 dní.

K Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS) sa dnes ráno pripojila ruská vesmírna loď Sojuz TMA-15M, ktorá priviezla troch nových členov posádky. Spojenie prebehlo bez problémov v automatickom režime o 03.48 h SEČ vo výške približne 418 kilometrov nad Zemou, uviedol na svojom twitterovom konte americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA).

Sojuz odštartoval v nedeľu o 22.02 h SEČ z kozmodrómu Bajkonur v Kazachstane. Na ISS dopravil jej nového veliteľa Terryho Virtsa, zastupujúceho NASA, ruského kozmonauta Antona Škaplerova a prvú taliansku astronautku Samanthu Cristoforettiovú, reprezentujúcu Európsku vesmírnu agentúru. 

Táto trojica strávi v kozme 169 dní. Okrem iného ju čakajú práce s ruskou nákladnou loďou Progress a európskou vesmírnou loďou ATV-5. Vesmírna stanica čakala na doplnenie posádky od 9. novembra, keď ju po päť a pol mesiaci opustili ruský kozmonaut Maxim Surajev, nemecký astronaut Alexander Gerst a Američan Reid Wiseman.

Na ISS do príchodu novej trojice pôsobila trojčlenná posádka, v ktorej je aj ruská kozmonautka Jelena Serovová. Za 16 rokov existencie ISS to bude len druhýkrát, čo na jej palube budú v stálej posádke dve ženy súčasne. Cristoforettiová je zároveň prvou Európankou na ISS po Francúzke Claudii Haignerovej, ktorá letela do vesmíru v roku 2001.


MOSKVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti