Zaujímavosti

Fúzy - už starí otcovia boli na ne hrdí. Dnes sú opäť v móde

Fúzy - ilustračná snímka.
Zdroj: TV Markíza

Nie je to len módny výstrelok, ale ak ich máte, musíte sa o ne poriadne starať. A dnes už nájdete aj dobrú holičku.

Kedysi sa hovorilo, že pravého gentlemana sa okrem jeho manželky mohol dotknúť len krajčír, lekár a holič. Avšak veta „ idem sa dať oholiť „ už takmer vymizla. Takmer - no nie úplne. Pánov, ktorí si sadnú pod britvu, pribúda čoraz viac.

Čiernobiele spomienky na holičstvá dnes vídavame už len na fotografiách. Remeslo u nás vymizlo v 50-tych rokoch minulého storočia aj preto, že nebolo zaplatené. Za holenie majstri holiči dostali približne 7 korún.

Holenie britvou vydrží dlhšie

A tak sa chlapci do učenia za holičov pomaly prestali hlásiť. Žezlo sme po nich prebrali my ženy. Hoci predtým sme v pánskych holičstvách vítané neboli. „To bola výhradne pánska časť a v podstate dámy v tých starších časoch používali iba parochne a do holičstva nechodili," hovorí holič Dalibor Hajdín.

Manažér holičstva Michal Roháč tvrdí, že tradičné holenie je spojené s obavami že niečo porežeme, čiže je tam trošku strach z holenia. Dnes, čo sa týka úpravy brady a kontúr, tak tam to vzrastie.

Ako dobre, že väčšina z nás fúzy nemá. Sadnúť si pod britvu chce totiž poriadnu odvahu. Veď čo keď sa holič sekne? Opýtali sme sa viacerých zákazníkov, ale chalani im verili.

Holobriadkov trendy trápiť nemusia, ani chlapcov s páperím. Tí, ktorí však zarastajú poriadne, môžu zbystriť pozornosť. V móde je nasledovné. Nosia sa plné brady, viac upravené brady, výraznejšie fúzy.

Ak si chcete vyskúšať, ako si žili páni v minulosti, môžete vyhľadať skúseného holiča. Voľakedy sa totiž doma holili len chudobní.BRATISLAVA/Henrieta Hajtová

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti