Zaujímavosti

Vedci vytvorili ľudsko-myší hybrid. Myšiam implantovali ľudské bunky

Myšiam implantovali mozgové bunky človeka
Myšiam implantovali mozgové bunky človeka Zdroj: Shutterstock.com

Ide o hviezdicové bunky astrocyty. Nachádzajú sa v mozgu a v mieche.

Ukázalo sa, že bunky, ktoré sa nachádzajú v centrálnom nervovom systéme človeka, majú oveľa väčší význam než sa predpokladalo. Tím vedcov ich použil a vytvoril ľudsko-myší hybrid.

Ide o hviezdicové bunky astrocyty. Nachádzajú sa v mozgu a v mieche. Tvoria biochemickú podporu bunkám, ktoré tvoria bariéru medzi krvou a mozgom a regulujú elektrické impulzy v mozgu. Najviac týchto buniek má práve človek. Zistilo sa, že ich úloha je oveľa dôležitejšia, ako len podporná.

„Štúdia indikuje, že glia nie je nevyhnutná len pri nervovom prenose, ale môže odrážať aj vývoj špecifických ľudských funkcií," povedal neurológ Steven Goldman. „Veríme, že ide o prvý dôkaz, že ľudská glia má jedinečné funkčné výhody. Toto zistenie nám tiež poskytuje novým modelom vyšetrovať celý rad ochorení, pri ktorom môžu zohrávať rolu práve tieto bunky," dodal.

Tím implantoval mláďatám myši astrocyty. Väčšina buniek pri mozgu myši bola ľudská a efekt bol výrazný. Mozgové signály sa šírili oveľa rýchlejšie ako v mozgu bežnej myši. Navyše sa zvýšil čas, počas ktorého sú neuróny ovplyvnené elektronickými signálmi, čo je dôležité pre proces učenia a pamäť.

Myši, ktorým implantovali bunky boli oveľa inteligentnejšie ako kontrolná skupina. V jednom teste učili myši rozoznať zvuk, po ktorom dostanú mierny elektrický impulz. Myši s ľudskými bunkami zostali paralyzované štyrikrát dlhšie ako bežné myši. Znamená to, že ich pamäť si dokázala zapamätať veci štvornásobne dlho.

ROCHESTER/CNET.com, pt

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti