Zaujímavosti

Slávny britský vedec tvrdí, že ľudstvu čoskoro hrozí zánik

Slávny britský teoretický fyzik Stephen Hawking varuje pred koncom sveta.
Zdroj: TASR

Vedci podľa Stephena Hawkinga prekračujú hranicu vo výskume umelej inteligencie, ktorá by pre nich mala byť tabu.

Jeden z najgeniálnejších žijúcich vedcov Stephen Hawking predniesol v televízii BBC veľmi znepokojujúce vety. Podľa fyzika (72) ľudstvu čoskoro hrozí zánik! Vedci totiž podľa Hawkinga prekračujú hranicu vo výskume umelej inteligencie, ktorá by pre nich mala byť tabu. Ľudia podľa fyzika nemajú možnosť konkurovať stále inteligentnejším počítačom. Informuje tn.cz.

"Sme príliš pomalí a obmedzení biologickou evolúciou, preto budeme nahradení," varuje britský fyzik prostredníctvom médií. Generálny riaditeľ spoločnosti Tesla a zakladateľ SpaceX Elon Musc podľa Express.co.uk súhlasí s profesorom Hawkingom: "Umelá inteligencia pre nás znamená väčšie nebezpečenstvo ako atómové bomby."

Primitívnejšie formy umelej inteligencie pre nás síce môžu byť užitočné, ale nesmie sa to preháňať. Koniec ľudstva by teda pokojne mohol prísť podobne ako načrtávajú niektoré sci-fi filmy.

Hawking, ktorý trpí amyotrofickou laterálnou sklerózou, pritom na vývoj technológie spolieha. Dúfa, že mu pomôže komunikovať a žiť. Varuje ale pred nepredvídateľnými následkami ľudského pokroku.

LONDÝN/tn.cz

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti