Zaujímavosti

Bizarné chute: Prečo matka konzumuje toaletný papier?

23EF86E400000578-2868198-image-m-13_1418206700716.jpg

Jade má už dva roky zvláštne chute. Odborníci však varujú.

Počas tehotenstva sú čuch a chuť rozhádzanejšie, takže niektoré jedlá, ktoré má žena v normálnom živote rada, nemôže teraz doslova ani cítiť. To všetko je však v poriadku. Dôvodom strachu môže byť až situácia, keď zmenené chute ohrozujú život mamičky alebo dieťaťa.

Jade Sylvester (25) začala mať, takmer ako každá tehotná žena, zvláštne chute. Tie ale pretrvávajú viac ako rok po pôrode. Bizarným "jedlom" je pre ňu toaletný papier, ktorého sa nevie nabažiť.

"Moja rodina ma varuje a tvrdí, že to pre mňa nie je dobré," priznáva mladá mamička, "Nemôžem si však pomôcť. Aj keď chuť nie je nič moc, páči sa mi ten pocit papiera na jazyku." Domnieva sa preto, že trpí vzácnym ochorením pika.


Čo je pika?

Je zaraďovaná medzi poruchy prijímania potravy, podobne ako bulímia, či anorexia. Často súvisí s dlhodobou chudokrvnosťou, ale nie je to podmienka. Rieši sa v psychologickej a v psychiatrickej ambulancii väčšinou nácvikom správania, niekedy je však treba aj tabletkovú podporu. Väčšinou problém súvisí aj s tým, že telu chýba istá zložka výživy a je potrebné prísť na to, ktorá. Okrem spomínaných „pochúťok" takto chorí jedia aj piesok, kriedu, klince, jednoducho čokoľvek. Pretrvávajúce konzumovanie nejedlých látok u dojčiat môže byť varovným signálom. Najčastejšie sa vyskytuje u mentálne retardovaných detí. Dospelí, ktorí týmto stavom trpia, však nemusia byť mentálne retardovaní.

Chutné kamene

Teresa si najviac pochutnáva na kameňoch, ktoré nachádza v zemi. Má rada zemitú chuť a vôbec jej nevadí, že jej drobné čiastky z kameňov škrípu medzi zubami. Matka dvoch detí, ktorá pracuje s deťmi vyžadujúcimi špeciálnu opateru, taktiež trpí poruchou pika.


GAINSBOROUGH/Daily Mail, md

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti