Zaujímavosti

Lyžička, ktorá pomôže miliónom ľudí na celom svete

lyzicka.jpg

Márny boj s vlastnou rukou zvádza denne odhadom asi 10 miliónov ľudí. Keď sa chcú najesť, potrebujú pomoc blízkych.

Aj taká na pohľad jednoduchá vec ako lyžička môže ľuďom uľahčiť každodenný život. Internetový gigant predstavil svetu príbor, ktorý dokáže takmer úplne stlmiť trasenie rúk u starších ľudí alebo u pacientov s Parkinsonovou chorobou.

Márny boj s vlastnou rukou zvádza denne odhadom asi 10 miliónov ľudí. Keď sa chcú najesť, potrebujú pomoc blízkych. Bez nich by boli stratení.

„Je to veľmi zahanbujúce, najmä na verejnosti, napríklad v reštaurácii," priznáva Shirin Valaová.


Američanka Shirin trpí chronickým trasením rúk už 10 rokov. Žiaden vynález jej život uľahčiť nedokázal. Až doteraz. Vynálezcovia z malého start-upu jej pred časom ponúkli, aby skúsila ich novinku. Rovnako ako iní pacienti, bola nadšená. Známy internetový gigant vycítil príležitosť, malú sľubnú spoločnosť kúpil a zázračné lyžičky začal vyrábať vo veľkom.

„Jedenie ma teraz oveľa menej stresuje. Môžem sa uvoľniť a menej sa hanbím," tvrdí Shirin.

Trik je v tom, že v rúčke lyžice je senzor, ktorý rozpozná trasenie rúk a dokáže ho ustáliť. Pri pohľade na Shirin je jasné, že nie úplne, no rozdiel je viditeľný. V priemere eliminuje trasenie o 76 percent.

„Systém Liftware je založený na tom, že keď zaznamená drobný a rýchly pohyb ruky, pohne lyžičku presne opačným smerom. Tým trasenie zmierňuje," vysvetľuje vynálezca Anupam Pathak.

Okrem lyžičiek sú už v predaji aj inteligentné vidličky a v pláne dokonca výroba pier či štetcov na mejkap. Novinka má teda sľubnú budúcnosť, ale nevýhodou je cena. Lyžička stojí v prepočte asi 240 eur.

NEW YORK/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti