Zaujímavosti

Loďou až na severný pól. Za takýto výlet zaplatíte od 16 do 32-tisíc eur

Untitled-6.jpg

Kedysi nemožné, dnes bežný výlet pre turistov.

Výlet vďaka obrovským opancierovaným lodiam - ľadoborcom. Na jednom z nich pred pár dňami nakrúcal aj kolega Ján Maloch. Záberov zo dňa však príliš veľa nečakajte - ruské mesto Murmansk leží za polárnym kruhom a slnko tam svieti iba dve hodiny.


Svojou výškou cez 50 metrov schová do vrecka aj 12 poschodový panelák. Tento megakolos nezastaví búrka ani ľad. Stvorili ho totiž s jediným cieľom - rozdrviť všetky ľadové kryhy, ktoré mu prídu do cesty.

Ľadoborec 50 let pobedy, čo v preklade znamená 50 rokov víťazstva. Ide o najväčší ľadoborec na svete, čo dokazujú aj jeho rozmery. Je 30 metrov široký a dlhý je až neuveriteľných 160 metrov. Prelomiť dokáže ľadovce hrubé až 4 metre. Napriek tomu nie je jeho cieľom bojovať s prírodou za každú cenu.

Námorníci žijú svojský život, na lodi strávia neraz celé mesiace a niekedy aj vyše roka. Aj preto tu nechýba telocvičňa, bazén či sauna. Na palubnom mostíku sedí kormidelník, nechýbajú telefóny na dorozumievanie sa s posádkou a takisto ovládanie, ktoré sa používa, keď kapitán zavelí plnou parou vpred!

Urobil tak aj nedávno pred olympijskými hrami, keď jeho ľadoborec priviezol olympijský oheň až na severný pól. Na vrchol sveta sa môžu niekoľkokrát do roka pozrieť aj turisti, má to len jeden háčik - za dvojtýždňový výlet zaplatí každý od 20 do 40 tisíc dolárov.

Niektorí si to však dokážu užiť naplno. Istý deduško mal celý život sen prejsť okolo sveta na bicykli. Nepodarilo sa mu to, až kým k 80-tym narodeninám nedostal darček v podobe tohto exotického výletu. Keď tam prišli, vybral bicykel a prešiel na ňom okolo severného pólu. De facto tak symbolicky obišiel celý svet - a na bicykli!

RUSKO/Ján Maloch

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti