Zaujímavosti

Viacerí predajcovia na Amazone možno skrachujú. Dôvodom je počítačová chyba

Krabica s tovarom spoločnosti Amazon
Krabica s tovarom spoločnosti Amazon Zdroj: TASR

Ich veci predáva automatický software za pár drobných.

Amazon v piatok večer pripravil pre svojich zákazníkov nechcený darček. Stal sa však nočnou morou predajcov. Približne na hodinu totižto vypadol program RepricerExpress. Software má pomáhať predajcom automaticky vytvárať ceny ich produktov porovnávaním cien konkurencie. Tisícky vecí sa však v piatok automaticky predávali za jednu pencu.

Porucha softwaru, ktorý prevádzkuje spoločnosť RepricerExpress, zapríčinila veľké finančné straty viacerým menším predajcom. Martin Le Corre, ktorý cez Amazon predáva hračky a počítačové hry pre The Guardian povedal, že chyba ho stála viac ako 100-tisíc libier (cca 126-tisíc eur).

Stephen Palmer, ktorý predáva televízory a mobilné telefóny si myslel, že ide o zlý vtip. „Jeden zákazník si objednal 59 mobilov, každý za jednu pecu. Reálna hodnota celého objednaného tovaru je asi 1 500 libier," povedal Palmer.

Amazon má podľa neho obrovské problémy zastaviť objednávky, ktoré zákazníci nakúpili za bezkonkurenčnú cenu.

Zdroj: TV Markíza,

Judith Blackford, majiteľka firmy Kiddymania, ostala tiež v strate. „Cez noc som prišla asi o 20-tisíc libier. Amazon som požiadala, aby zrušil všetky príkazy, ktoré posielajú tovar zákazníkom, lebo mi nabiehajú obrovské poplatky. Určite je niekto za to zodpovedný. Takto zbankrotujem do konca januára," povedala.

Medzitým sa jedna z kupujúcich pochválila na sociálnych sieťach. „Práve som minula 80 pencí na Amazone za veci v hodnote pár tisíc libier. Veľa vecí, všetko za jednu penny. Hacknutie? To všetko za poslednú hodinu. Zadala som asi 500 objednávok. Budem sa smiať, ak mi z toho niečo reálne príde."

Brendan Doherty, generálny riaditeľ RepricerExpress (pre oblasť Derry) sa ospravedlnil svojim zákazníkom a povedal, že chyba v systéme nastala omylom.

Je nebezpečné sa spoliehať na automatizovaný softvér, ktorý určuje ceny

„Je mi naozaj ľúto našich zákazníkov. Chápeme, že sú nahnevaní a rozrušení. Budeme sa snažiť obnoviť dôveru v naše produkty a služby," povedal.

Hovorca Amazonu: „Reagovali sme rýchlo a zrušili sme drvivú väčšinu týchto objednávok. Zrušenie objednávok nebude predajcov nič stáť."

„Teraz skúmame malé množstvo objednávok, ktoré boli spracované a oslovíme priamo predajcov," doplnil

Neil Saunders, generálny riaditeľ Conlumino z maloobchodnej výskumnej agentúry, povedal: „Situácia ukázala, že je nebezpečné sa spoliehať na automatizovaný softvér, ktorý určuje ceny. Prichádza jedno z najrušnejších období roka, mohlo by to mať katastrofálny vplyv na zisky predajcov. Dôvera v tento systém je vážne ohrozená."

LONDÝN/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.