Zaujímavosti

Vedci natočili na najhlbšom mieste na Zemi nový druh ryby

Vedci natočili nový druh ryby.
Zdroj: YouTube

Žije v hĺbke neuveriteľných ôsmich kilometrov.

Vedcom z univerzity v škótskom Aberdeene sa podaril unikátny objav. V Mariánskej priekope, ktorá je označovaná za najhlbšie miesto na Zemi, v hĺbke presahujúcej osem kilometrov narazili na nový druh ryby. Doteraz zaznamenaný nález aktívneho výskytu rýb bol pritom "len" v hĺbke 7,7 kilometra. Informujú novinky.cz.

Aktuálny objav prekonal doterajší rekord nálezu podmorského života v hĺbkach o viac ako 500 metrov a expedícia ho zaznamenala 6. decembra.

Nová ryba je novým poddruhom zo skupiny s anglickým označením snailfish, ktorá sa vyznačuje oválnejšou hlavou a priehľadným telom. Ryby tohto druhu žijú vo v hĺbkach väčších ako sedem kilometrov."Hlava ryby pripomína skôr komiksovú hlavu psa a telo má neuveriteľne jemné a priehľadné," uviedol pre server National Geographic Alan Jamieson, ktorý sa podieľal na expedícii.

"Jej pohyb nemá žiadnu pevnú štruktúru. Len si tak kĺže vodou, "dodal biológ.

Nález tejto zhruba 15 centimetrov veľkej ryby dokladá aktívny hlbinný život v Mariánskej priekope. Navyše sa zistilo, že ryby v tejto hĺbke sú oveľa aktívnejší a zaujímavejšie, než sa myslelo.

Vedcom sa rybu podarilo nalákať k objektívu kamery vďaka návnade, bohužiaľ ale nemali možnosť ju chytiť. Kým sa nepodarí odchytiť aspoň jedna vzorka, nedočká sa táto ryba formálneho opisu alebo vedeckého názvu, uviedol Jamieson.

Ryby s označením snailfish nie sú nijak výnimočnými obyvateľmi hlbokých morských priekop. Ich výskyt bol objavený napríklad pri Novom Zélande alebo pri brehoch Japonska, cituje server.

Hlbokomorské ryby sa najčastejšie vyskytujú v rozmedzí 6,5 až 7,5 kilometra pod morskou hladinou. Nová rekordná hodnota 8200 metrov je podľa Jamieson a jeho kolegov ale naozaj hraničná, kedy sa môže nájsť aktívny život rýb. Podľa nich už sa hypoteticky po prekročení tejto hĺbky nemôže u rýb vytvárať látka, ktorá pomáha rybám odolávať neuveriteľné veľkému tlaku, ktorý na ne pôsobí.

"Čím hlbšie sa vyskytujú ryby, tým vyššia je koncentrácia tejto látky. Podľa nás po prekročení 8200 metrov už neexistuje teoreticky spôsob, ako by mohla ryba tejto látky produkovať ešte viac, "uzavrel biológ.

ABERDEENE/novinky.cz

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.