Zaujímavosti

Už 135 rokov býva pod lampou "najväčšia tma"

Pouličná lampa v Barcelone.
Zdroj: Shutterstock.com

"Čarodejník z Menlo Parku" osvetlil verejné priestory, ulice a budovy svojho sídla.

Americký vynálezca Thomas Alva Edison predviedol pred 135 rokmi na Silvestra 1879 verejne svoj vynález žiarovky fungujúcej na princípe zuhoľnatených bavlnených vlákien.

Stalo sa to v Menlo Parku, riedko obývanom území v americkom New Jersey, kde Edison vybudoval svoje povestné výskumné laboratórium. Vzniklo v ňom nemálo vynálezov, podľa niektorých údajov až 600, pričom na viac ako polovicu získal Edison patenty.

Edison nebol autorom všetkých svojich vynálezov, mnohé boli produktom jeho zamestnancov a Edison bol často kritizovaný za to, že sa stával držiteľom takýchto patentov.

Zdroj: wikipedia.org

"Čarodejník z Menlo Parku" osvetlil verejné priestory, ulice a budovy svojho sídla. Na rozsvietenie žiaroviek, ktoré svietili 40 hodín, použil zariadenie na výrobu elektrickej energie, ktoré ešte dnes možno vidieť v múzeu v zbierke Edison Historical Collection v Thomas Edison National Historical Park.

K nám to prišlo o päť rokov neskôr

V Bratislave sa premiéra prvého elektrického osvetlenia uskutočnila v Ludwigovom mlyne na dnešnej Krížnej ulici pred 125 rokmi podvečer 2. februára 1884. Udalosť sa dostala aj do vtedajšieho bratislavského denníka Pressburger Zeitung z pondelka 4. februára 1884.

Prvé verejné elektrické osvetlenie v Bratislave sa však viaže na rok 1889. Vtedy bola osvetlená križovatka Továrenskej ulice a železničnej vlečky (dnešný Dostojevského rad) lampou umiestnenou na oceľovom stožiari.

Elektrinu poskytla Klingerova továreň. V roku 1901 pribudlo osvetlenie korza s Hlavným námestím, zabezpečila ho firma Siemens.

V marci 2009 Európska komisia definitívne odsúhlasila zákaz používania tradičných žiaroviek v súvislosti s obmedzením emisií CO2. V priebehu rokov 2009 až 2012 boli žiarovky postupne stiahnuté z trhu.

NEW JERSEY/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.