Zaujímavosti

V Turecku obmedzili používanie výťahov. Dôvod je zarážajúci

V Turecku obmedzili používanie výťahov. (ilustračná fotografia)
V Turecku obmedzili používanie výťahov. (ilustračná fotografia) Zdroj: Shutterstock.com

Guvernér zakázal používať výťah vo verejných budovách na prvé tri podlažia. Ide o kampaň proti obezite

Guvernér západotureckej Edirnskej provincie chce, aby ľudia chodili po schodoch v rámci jeho kampane boja proti obezite, zakázal preto vo verejných budovách jazdu výťahom na prvé tri podlažia, informovala dnes BBC s odvolaním sa na tureckú tlač. Výnimku majú iba nemocnice a ústavy sociálnej starostlivosti, ale ospravedlnení vraj budú aj ľudia, ktorí schody nevyjdú pre zdravotné problémy.

Pred rokom zakázal kaviarňam sladiť kávu dvoma kockami cukru

„Schody namiesto výťahov vám môžu pridať deň navyše k vášmu životu," citovala BBC Sahina. Povedal, že toto opatrenie zlepší ľuďom zdravie a navyše zníži náklady na elektrinu. A dodal, že vo verejných budovách budú umiestnení k výťahom zriadenci, ktorí budú kontrolovať dodržiavanie nového zákazu.

Vlani guvernér zakázal kaviarňam sladiť kávu dvoma kockami cukru, ako je v Turecku zvykom - nariadil im sladiť iba jednou kockou. Obmedzenie používania výťahu podľa niektorých užívateľov sociálnych sietí začnú ľudia rýchlo obchádzať. „V Turecko tento zákaz neobstojí. Turci budú používať výťah na štvrté poschodie a dolu zídu peši," uviedol Murat Y na Twitteri.

ANKARA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti