Zaujímavosti

Českí archeológovia objavili hrobku dosiaľ neznámej kráľovnej

Českí archeológovia objavili v Egypte hrobku dosiaľ neznámej kráľovnej Chentkaus III.
Zdroj: looklex.com

Hrobka sa nachádzala v pohrebnom komplexe faraóna Raneferefa. Vedci preto predpokladajú, že kráľovná bola faraónovou manželkou.

Českí archeológovia objavili v Egypte hrobku dosiaľ neznámej kráľovnej Chentkaus III., ktorá bola pravdepodobne manželkou faraóna Raneferefa. Informoval o tom portál spravodajský portál iDNES.cz a na svojej internetovej stránke aj Český rozhlas (ČRo).

Egyptológovia odhalili hrobku Chentkaus III. v Abúsíre neďaleko hlavného mesta Káhira. V tejto lokalite je niekoľko pyramíd piatej dynastie egyptských faraónov, do ktorej patril aj Raneferef. Ten vládol približne pred 4500 rokmi.

"Po prvýkrát sme odhalili meno tejto kráľovnej, ktorej bolo do objavenia jej hrobu neznáme," uviedol pre agentúru AFP egyptský minister pro staroveké pamiatky Mamdúh ad-Damatí.

Stránka ČRo citovala aj šéfa českej egyptologickej misie Miroslava Bártu, ktorý zhodnotil nález ako významný, pretože ide o hrobku manželky a matky kráľa. "Zatiaľ nevieme, o matku ktorého kráľa ide, to je vec výskumu. Avšak už to, že sme našli takúto historickú osobnosť, ženu takéhoto významu, by napovedalo, že ten objav bude aj v budúcnosti považovaný za veľmi významný," uviedol Bárta.

Vzhľadom na to, že hrobka sa nachádzala v pohrebnom komplexe faraóna Raneferefa, je podľa Bártu možné predpokladať, že kráľovná bola faraónovou manželkou. "Týmto ďalším významným objavom v priebehu posledných rokov sa opäť potvrdzuje, že abúsírska nekropola poskytuje celý rad unikátnych prameňov pre rekonštrukciu významnej epochy staroegyptských dejín, piatej dynastie. Zároveň tento nález dokumentuje významné a historicky unikátne postavenie niektorých žien v staroegyptských dejinách a politike," uviedol pre iDNES.cz Bárta.

PRAHA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.