Zaujímavosti

Na sociálnej sieti sú samí klamári! Možno medzi nich patríte aj vy

Zoznámenie cez sociálnu sieť - ilustračná snímka.
Zdroj: TV Markíza

Väčšina mladých ľudí na svojom profile klame. A vymýšľajú si denne.

Sociálna sieť má byť akousi prehliadkou udalostí roku každého užívateľa. Tvoria ju texty, obrázky, odkazy a podobne. Aj keď by mohlo skutočne ísť o výročnú zbierku, je to skôr falošný almanach klamstiev. Tvrdí to londýnsky psychoanalytik, doktor Richard Sherry, ktorý sa zaoberá výskumom sociálnych sietí. Podľa neho väčšina mladých ľudí na svojom profile klame. A vymýšľajú si denne. Napríklad o tom, čo dosiahli v práci, s kým sa poznajú a s kým žijú.

"Pätina mladých ľudí otvorene priznáva, že ich profil je len veľmi slabým odrazom reality a že udalosti na ich profile sú vlastne výplodom fantázie a klamstiev," tvrdí Sherry pôsobiaci v londýnskej štvrti Marylebone.

"Byť súťaživý a túžiť sa ukázať v najlepšom svetle, potreba podpory a empatie od kamarátov, to je pochopiteľné. Temnou stránkou tejto sociálnej komformity je to, že sa hlboko stratíme sami v sebe alebo negujeme, čo autenticky a súcitne vnímame ako sami seba, a to až to takej miery, že už nie sme schopní rozlíšiť skúsenosť, náš hlas, pocity viny a znechutenie z nás samých môže vytvoriť kognitívnu pascu odcudzenia sa a dokonca pocitu odlúčenia a paranoje," tvrdí Sherry, zakladateľ britskej Psychoanalytickej spoločnosti.

Sociálne siete podľa nej oslabujú súvislosti medzi naším skutočným životom a spomienkami. "Zaznamenávanie našich skúseností akýmkoľvek médiom k neskoršiemu spomínaniu alebo opätovnému prežitiu toho, čo sme sa naučili, je nielen prijateľné, ale tiež žiaduce. V skutočnosti dívať sa späť do minulosti, nech už je to akokoľvek trápne a nepríjemné, je to nielen zdravé, ale tiež zábavné," tvrdí doktor a varuje ľudí pred akýmkoľvek skrášľovaním toho, čo na Facebooku ľudia prezentujú.

BRATISLAVA/ bety.cz

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti