Zaujímavosti

Otrávená Snehulienka, upálená ježibaba. Ako vnímajú deti násilie v rozprávkach?

snehulienka.jpg

Niektoré rozprávky treba brať skutočne s rezervou. Podstatná je pointa, že dobro zvíťazí nad zlom.

Macocha sa pokúsila Snehulienku zniesť z povrchu zemského celkom trikrát. Zabralo až jablko. Klasickú rozprávku poznajú deti na celom svete a napriek intrigám ju zbožňujú. Janko a Marienka zase pošlú zlú bosorku do pece a tri prasiatka si zase na vlka pripravia kotol s vriacou vodou. Niektoré rozprávky musíme skutočne brať s rezervou. Pointa prichádza na záver, a tou je posolstvo dobra.

"Snažíme sa to dobro v rozprávke vždy nájsť. Samozrejme, decká sú už dnes natoľko vnímavé, že dokážu rozlíšiť, čo je realita a čo nie," hovorí učiteľka.

Ak sú deti menšie, treba im rozprávku vysvetliť. Nenechať ich v obavách o život postáv. "Porozprávať o tých hodnotách, prečo je dobré trestať to zlo a prečo má zvíťaziť dobro," tvrdí odborníčka.

A čo deti čítajú najradšej? Opýtali sme sa ich. Odpoveďou boli slovenské rozprávky, Popoluška či Diabolská zubárka.

"Ak majú deti pocit strachu z toho, čo sa v rozprávke stalo, môžeme ju zjemniť. Je to aj príprava dieťaťa. Stretne sa v živote s tým zlom," dodáva odborníčka. 

Najdôležitejšie pre deti je uvedomiť si symboliku rozprávok, že spravodlivosť vždy zvíťazí nad zlobou a že byť dobrým človekom sa oplatí. BRATISLAVA/ TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti